Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Premiér požiadal ministra, aby odvolal riaditeľa SPF

Premiér Robert Fico dnes telefonicky požiadal ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana, aby na stredajšie rokovanie vlády predložil návrh na odvolanie generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Miroslava Mihalíka (nominant Smeru-SD) a jeho námestníka Adriana Šándorčína (nominant ĽS-HZDS) z ich funkcií.

Rovnako vláda v stredu predloží do Národnej rady SR návrh na odvolanie svojich šiestich nominantov z Rady SPF. Dôvodom je medializovaná kauza ohľadne prevodu pôdy vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej.

„Som presvedčený, že všetci ľudia, ktorí pôsobia na SPF, zlyhali bez ohľadu na to, či ide o ľudí, ktorí sú z vládnej koalície alebo opozície,“ upozornil na dnešnej tlačovej besede premiér.

Ako zdôraznil, SPF rozhodoval o prideľovaní náhradných pozemkov reštituentom v súlade so zákonom.

„Na druhej strane, nie všetko, čo je zákonné, je aj správne,“ poznamenal s tým, že na Slovensku dlhodobo existuje prax prideľovania pozemkov reštituentom v lukratívnejších častiach SR ako sú tie časti, kde v minulosti o ne prišli.

Pripomenul, že túto prax chceli prerušiť, a preto sa prijali po kauze Veľký Slavkov viaceré opatrenia.

„Nie je možné, aby sme sa po tom, čo spolu nasadíme opozíciu a koalíciu do SPF, dozvedeli o pridelení náhradných pozemkov v lokalite Vysokých Tatier a možnostiach ich následného predaja ďalším firmám, ktoré boli súčasťou týchto káuz v minulosti z katastra nehnuteľností,“ zdôraznil premiér.

Dodal, že od Rady SPF sa očakávalo, že bude nielen slepo sledovať paragrafy, ale aj včas upozorňovať príslušné orgány na podozrivé prevody. Správanie všetkých 11 členov Rady v tejto súvislosti označil za hrubé zlyhanie. Dnešné tvrdenia opozície označil za nehorázne a odmietol akúkoľvek kritiku z jej strany.

„Opozícia sa tvári ako svätá za dedinou a pritom dobre vieme, že opoziční predstavitelia v Rade mali k dispozícii všetky dokumenty a odporučili generálnemu riaditeľovi, aby súhlasil s rozhodnutím o spojení tých pozemkov, čo potom vyvolalo aj ďalšie pochybnosti,“ poznamenal.

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša je kauza Veľká Lomnica arogantná zlodejina, ktorá vyráža dych, a predseda vlády Robert Fico je v područí ľudí, ktorí ju organizujú. KDH zase od premiéra požadovala personálne konzekvencie.

Denník SME dnes informoval, že riaditeľ SPF a jeho námestník podpísali v septembri 2009 zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi 1,6 milióna štvorcových metrov pôdy vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. S prevodom súhlasila aj Rada SPF, ktorú ovládajú nominanti Smeru-SD. Podľa informácií denníka, reštituenti vzápätí väčšinu lukratívnej pôdy predali „Mečiarovým ľuďom“ z firmy GVM. Vladimír Mečiar sa dnes ostro ohradil voči tvrdeniam, že mu je blízka akákoľvek súkromná firma.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments