Premiér na Agrokomplexe: Najdôležitejším poľnohospodárskym produktom pred voľbami je kaleráb
Hlas Borisa Kollára, predsedu Národnej rady SR gradoval, keď oznamoval, že štát má vybudovať vlastnú maloobchodnú sieť, ktorá ponúkne spotrebiteľom potraviny za férové ceny a zároveň vytvorí konkurenciu zahraničným obchodným reťazcom, ktoré robia s vysokými maržami. Efekt, v podobe spontánneho potlesku auditória s približne 400 hosťami a poľnohospodármi sa napriek práci s hlasom, na otvorení 48. ročníka výstavy AGROKOMPLEX 2023, nedostavil.
Čo sa nepodarilo predsedovi parlamentu, dokázal trefnou poznámkou vo svojom príhovore dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor.
„Najdôležitejším poľnohospodárskym produktom pred voľbami je kaleráb. Vtedy jeho produkcia výrazne rastie,“ uviedol predseda vlády a rozosmial publikum.
Premiérovú glosu nemohol počuť Boris Kollár, ktorý hneď v prvých vetách príhovoru Ľudovíta Ódora odišiel zo sály. Moderátor uviedol, že pre pracovné povinnosti.
Nepriamu odpoveď na to, či štát dokáže prostredníctvom svojich organizácií vytvoriť a spravovať maloobchodný reťazec poskytol Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Poľnohospodárom už od neskorej jari spôsobujú zásadné problémy nariadenia vlády, ktoré určujú napríklad termíny v ekoschémach. Čiže priamo vytvorené podmienky pre podnikanie, ktoré vznikli u nás. To znamená, že ani základný pilier štátu – legislatíva, nebola zvládnutá.
„Slovensko má jedno nemilé prvenstvo. Sme krajinou, kde pestujeme najviac buriny v Európe. Za niektoré veci si môžeme sami, zle nastavenou legislatívou a nepochopením niektorých vecí. Teším sa, že počas Agrokomplexu budeme môcť otvoriť aj tieto témy a pomenovať ich,“ uviedol predseda SPPK.
Priority
Ľudovít Ódor upozornil, že rezort z dlhodobého pohľadu stojí pred ohrozeniami, ktoré zároveň môžu byť príležitosťami. Z hľadiska klimatickej zmeny hovorí o nastavení finančných nástrojov, ktoré pomôžu poľnohospodárom zvládnuť výkyvy počasia.
„Musíme hovoriť nie len o strojoch, ale o umelej inteligencii. Nie je ľahké presviedčať mladých ľudí, ísť do poľnohospodárstva,“ uviedol premiér.
Upozornil, že musí dôjsť k zmene imidžu agrosektora. Jozef Bíreš minister pôdohospodárstva hovorí, že nové technológie znižujú energetickú náročnosť a tak vytvárajú zdroje na reinvestovanie ušetrených prostriedkov do ľudí.
V súčasnosti je podľa Ľudovíta Ódora nepochopiteľné, že tretina rozpočtu Európskej únie smeruje do spoločnej poľnohospodárskej politiky.
„Ak by neboli žiadne podpory, tak naše výrobky budú v rámci Únie konkurencieschopnejšie. Ak chceme z rozpočtu EÚ podporovať európsky agrosektor, tak radšej cez investície do modernizácie a do produktivity,“ uviedol premiér.
Pod riadenie ministerstva pôdohospodárstva spadá viac ako 80 percent výmery krajiny! Upozornil Jozef Bíreš a dodal, že agrorezort má najväčší dopad na obyvateľstvo.
„Stojíme na križovatke. Vyberieme sa cestou skanzenu rozsiahlych území alebo si zoberieme príklad z krajín, kde má poľnohospodárstvo významné postavenie?“ pýta sa minister.
Ako môžu takýto nikým volení debili riadiť krajinu ?
Ľudí chcú nahrádzať umelou inteligenciou , ostávajú už potom iba zvieratá , tie nahradia čím ?
Pravda že kaleráb.
Politické strany pred voľbami nám tlačia do hlavy samé kaleráby ……