Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Vedec: Na vyrovnanie rastu teploty o jeden stupeň by bolo potrebných až 100 mm zrážok

Vedec: Na vyrovnanie rastu teploty o jeden stupeň by bolo potrebných až 100 mm zrážok
insert_photoTASR

Na vyváženie rastu teploty kvôli zmenám klímy o jeden stupeň Celzia by v Českej republike podľa názorov vedcov bolo potrebné zvýšiť ročný úhrn zrážok o 60 až 100 milimetrov. Na tlačovej konferencii to dnes povedal Libor Ansorge z českého Výskumného ústavu vodohospodárskeho T. G. Masaryka.

Zmena klímy zatiaľ podľa vedcov smeruje k rastu teplôt až o niekoľko stupňov do roku 2100, scenáre ďalšieho vývoja však počítajú s veľmi malým rastom zrážok. Odhaduje sa ich zvýšenie o desať percent, optimistický výhľad je 20 percent, uviedol Ansorge. V ČR je podľa neho ročný priemerný úhrn zrážok 680 milimetrov.

Ansorge poznamenal, že pre českú krajinu sú typické časté zrážky. Dlhé obdobia bez zrážok, ktoré sa vyskytovali v posledných rokoch, nie sú obvyklé.

„Priemer zrážok v ČR je od 550 do 800 milimetrov, celorepublikovo je to 680 milimetrov,” povedal.

Poukázal tiež na to, že voda je pre krajinu nevyhnutná, pretože ochladzuje mikroklímu. To znamená, že pri vode je príjemnejšie, ako v mestách, kde chýba klimatizačný efekt vody.

“To je hlavný dôvod, prečo potrebujeme, aby voda v krajine zostala,” povedal.

Ansorge tiež upozornil, že z väčších riek do ČR priteká iba voda z Ohre a Lužnice, je teda nutné hospodáriť s vodou, ktorá tu naprší. V dlhodobom priemere sa podľa neho vyparí 72 percent napršaných zrážok a 28 percent odteká. Zmena klímy teda povedie k väčšiemu vyparovaniu vody, dlhšiemu obdobiu sucha a tým aj vysušenejšej krajine, myslí si vedec.

V súčasnosti podľa neho zatiaľ zmena smeruje skôr k pesimistickým scenárom, tie najhoršie počítajú až s rastom teploty o viac ako štyri stupne Celzia do roku 2100. Optimistické scenáre predpovedajú rast o 1,5 stupňa Celzia.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments