Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Prekážkou rozvoja sú aj vlastnícky neusporiadané pozemky

Prekážkou rozvoja sú aj vlastnícky neusporiadané pozemky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Základnou prekážkou rozvoja trhu s poľnohospodárskou pôdou na Slovensku je podľa Vladimíra Pavelku z Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR množstvo vlastnícky neusporiadaných pozemkov.

“V súčasnosti je v katastri nehnuteľností zapísaných viac ako 400.000 hektárov pozemkov neznámych vlastníkov. Po ukončení procesu spracovania evidencie a zápise do Registra obnovenej evidencie pozemkov (ROEP) ich bude približne 550.000 ha,” uviedol pre TASR Pavelka. Preto je nevyhnutné vytvoriť legislatívu, ktorá by umožnila zapojiť tieto pozemky do trhu s pôdou.

Pripomenul, že MP SR vypracovalo a vláda SR následne v decembri 2009 schválila materiál “Aktualizáciu koncepcie usporiadania pozemkového vlastníctva v SR”, v rámci ktorej sa “ústavne korektným spôsobom” navrhla potrebná legislatíva, konkrétne novela zákona číslo 180 z roku 1995.

“Keďže však pôjde o proces, ktorý začne až po voľbách do Národnej rady (NR) SR, bude zrejme súbežne potrebné iniciovať aj predĺženie sedemročného prechodného obdobia o ďalšie tri roky, tak, ako to umožňuje tretí článok Asociačnej dohody medzi SR a EÚ. O predložení takejto žiadosti tiež bude musieť rozhodnúť NR SR, ktorá k tomu svojim uznesením zaviaže novú vládu SR,” konštatoval.

Uviedol zároveň, že rezort pôdohospodárstva už v roku 2007 vypracoval návrh príslušnej legislatívy pre odpredaj štátnej poľnohospodárskej pôdy.

“V tomto návrhu sa počítalo s 30-ročnou splatnosťou kúpnej ceny z úverových prostriedkov komerčných bánk,” spresnil Pavelka, či MP SR neuvažuje o vytvorení nejakého podporného fondu na nákup poľnohospodárskej pôdy slovenskými farmármi.

V tom čase, teda pred krízou, bol podľa Pavelku postoj “komerčných bánk k tejto problematike pozitívny”. Nový postoj sa zrejme vygeneruje až na základe obsahu príslušných legislatívnych návrhov.

“O tom, koľko hektárov pôdy v SR je v konečnom dôsledku v rukách zahraničných vlastníkov, ktorí tu v minulosti založili slovenskú právnickú osobu, nie je pravdepodobne možné zistiť, pretože ani MP SR, ani katastrálne úrady takéto štatistiky nevedú,” dodal Pavelka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments