Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Bioenergia zabezpečí farmárom nový zdroj príjmov

Bioenergia zabezpečí farmárom nový zdroj príjmov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa niektorých príspevkov na konferencii Outlook v Londýne môže bioenergia poskytnúť európskym farmárom významný dodatočný zdroj príjmov.

Spoločnosť CropEnergies podpísala päťročné kontrakty s farmármi pestujúcimi cukrovú repu a zrnoviny, ktoré sú spracované v jej zariadeniach na výrobu bioetanolu.

„Niektoré ďalšie nemecké firmy podpísali podobné dohody, pričom my sa snažíme zabezpečiť dohody na dodávky pre naše zariadenia v Belgicku a Francúzsku. Sú tu tiež veľké možnosti pre strategické partnerstvá na dodávky raže pre výrobu biopalív po roku 2013,“ povedal predstaviteľ spoločnosti Lutz Guderjahn.

CropEnergies sa zameriava na vytvorenie mimoriadnych pracovných príležitostí pre hospodársky zaostalé oblasti.

„Budujeme zariadenie v Zeitzi, v časti východného Nemecka, kde je vysoká nezamestnanosť a dochádza k vyľudňovaniu vidieka.“

„Bioplyn poskytuje nové možnosti pre rôzne zdroje príjmu,“ konštatoval Christian Boese, predstaviteľ spoločnosti E. On Bioerdgas. „Prevažná väčšina ich surovín pochádza z okruhu 5 až 15 km a tak zanechávajú nízke uhlíkové stopy,“ dodal.

„Na európskych farmách je vyše 4 000 malých zariadení na výrobu bioplynu a to najmä v Nemecku, Rakúsku, Švédsku, Holandsku a Švajčiarsku. Veľká Británia zaostáva,“ povedal Boese.

Tieto stimulujú farmárov, aby pestovali kukuricu blízko podnikov na výrobu krmív. „Existuje obrovský potenciál pre autá poháňané biometánom a pre bioelektrinu pre domy a verejné budovy.“

Autor článku: Svetové pôdohospodárstvo, roč. XII., 2010, č. 4., vydáva Agroinštitút, š. p., Centrum informačných služieb a technológií
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments