Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Predkladanie žiadostí o priame podpory sa blíži

Predkladanie žiadostí o priame podpory sa blíži

Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila podklady a pokyny pre žiadosti o priame platby pre rok 2021.

„ Pôdohospodárska platobná agentúra ako orgán štátnej správy zabezpečujúci administratívne činnosti súvisiace s finančnými prostriedkami z fondov Európskej únie a s finančnými prostriedkami štátneho rozpočtu smerujúcimi do oblasti pôdohospodárstva a rozvoja vidieka oznamuje záujemcom (žiadateľom) možnosť predkladania Jednotnej žiadosti na rok 2021 v termíne od 19. apríla do 15.mája 2021,“ uvádza sa vo zverejnenej výzve.

Zatiaľ je teda systém geopriestorovej žiadosti (GSAA) zatvorený a žiadatelia si na stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry môžu stiahnuť len podklady a formuláre. Žiadosti možno reálne podať až od pondelka. Ide o nasledujúce podpory:

  • Jednotná platba na plochu,
  • Platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie
  • Redistributívna platba
  • Platba pre mladých poľnohospodárov
  • Platba na viazané priame platby
  • Agroenvironmentálno-klimatické opatrenie
  • Ekologické poľnohospodárstvo
  • Platby pre oblasti s prírodnými obmedzeniami alebo inými osobitnými obmedzeniami
  • Platba v rámci sústavy NATURA 2000

V prípade agroenvironmentálno-klimatického opatrenia a ekologického poľnohospodárstva sa otvárajú aj nové dvojročné záväzky pre obdobie rokov 2021-2022. Záväzky na všetky operácie AEKO uzatvorené v roku 2017 a v roku 2018  pokračujú podľa pôvodne stanovených podmienok a pravidiel s príslušnou výškou platieb formou dobiehania 5 ročného záväzného obdobia.

„Ak žiadateľ v rámci Jednotnej žiadosti na rok 2021 požaduje platby aj na zvieratá v súvislosti so schémami viazaných priamych platieb, Jednotná žiadosť na rok 2021 sa predkladá v termíne od 3. mája 2021 do 15. mája 2021,“ upozorňuje PPA.

Agentúra tiež vyzýva žiadateľov, aby pobočky navštevovali len v nutnom prípade a po telefonickom dohovore o presnom termíne. Podávanie žiadostí a všetkých príloh v rámci epidemiologických opatrení odporúča realizovať poštou alebo elektronicky.

Priame platby každoročne poberá približne 19 tisíc žiadateľov zo všetkých kútov Slovenska.

Správne stanovené a zakreslené výmery

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora na základe dlhodobého monitorovania regiónov upozorňuje žiadateľov, aby sa na toto dôležité obdobie podávania žiadostí zodpovedne pripravili. Každoročne patrí medzi hlavné problémy spojené s podávaním žiadostí napríklad správne vymedzenie hraníc pozemku, na ktorý žiada poľnohospodár priame platby či dôsledné dodržiavanie environmentálnych podmienok,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Problémy v žiadostiach potvrdzuje aj samotná PPA a ministerstvo pôdohospodárstva. Práve ťažkosti so správne stanovenými a zakreslenými výmerami v žiadostiach patria k najčastejším.

„Vo všeobecnosti ide o to, že žiadatelia nepoznajú skutočnú užívanú výmeru, svoje hranice a umiestnenie obhospodarovaného pozemku. Tak vzniká najväčší problém, ktorým sú prekryvy. Vyhnúť sa tomu vedia tým, že si jednoznačne usporiadajú svoje poľnohospodárske pozemky vrátane užívacích a obhospodarovacích práv vrátanie výmer pozemkov. Následne musia klásť dôraz pri správnom zakresľovaní pri podávaní žiadostí, nakoľko veľa žiadostí podávajú žiadatelia bez technického, počítačového resp. iného povedomia. Riešením by bolo ak by využívali napr. pomoc mladších a zbehlejších rodinných príslušníkov, agronómov, pracovísk PPA ale aj spoločností, ktoré sa takejto pomoci venujú, avšak za poplatok,“ skonštatoval riaditeľ sekcie priamych podpôr Peter Hirjak.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
TomasFG
TomasFG
16. apríla 2021 22:02

Termíny na podávanie žiadosti bude trvať necelých 12 dni!!! Otázka či GSAA bude zvládať ten nápor keď naraz 19 tisíc žiadateľov bude ho používať alebo budeme svedkami že znovu večer o 3tej budeme musieť pracovať na GSAA. A ako budú to zvládať starší poľnohospodári na čas? kvôli Covid-19 nebudú môcť… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
17. apríla 2021 14:35

Konečne sme sa dočkali,najdôležitejšia udalosť v rámci dotacii roka dorazila.
Manažérske rozhodnutia agrosektoru a ich kvalita a odbornosť v rámci dotacii majú cca ročnú zotrvačnosť!Toto sa nedialo ani za papierovo-subjektívnych ér Simona až Jahnatka.
Toto snáď nie je ani možné!
Boh pomáhaj Slovenskému pôdohospodárstvu!