Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Predajca rýb: Minimálne 80 % kaprov pochádza z Českej republiky

ryby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na predvianočnom trhu bolo tento rok o čosi menej vianočných kaprov, v porovnaní s minulým rokom sú drahšie. Pre TASR to povedal ichtyológ a predajca rýb Peter Marták.

„Kaprov bude o čosi menej preto, že sú dosť veľké. Počty možno budú chýbať, ale hmotnostne by to malo vyjsť. Dôvodom väčšej hmotnosti sú priaznivé podmienky počas leta. Chovatelia mali dostatočný prítok vody, ryba v teplej vode viac priberala, chovatelia si pochvaľovali,“ skonštatoval Marták.

Cena kilogramu kapra sa podľa neho bude pohybovať nad úrovňou päť eur, v porovnaní s minulým rokom je vyššia asi o 10 %. Na Slovensku sa pred Vianocami predá podľa odhadu asi 8000 ton kapra.

„Minimálne 80 % kaprov na slovenskom vianočnom trhu pochádza z Českej republiky, zvyšok je zo Slovenska a malá časť aj z Maďarska. Chuťovo sú však kapry z Maďarska také kukuričné, pretože tam ich kŕmia kukuricou. České a slovenské kapry sú chuťovo lepšie. My berieme ryby z južnej Moravy, kde 50 percent potravy tvorí prirodzená potrava a 50 percent pšenica,“ priblížil Marták.

Ako dodal, množstvo predaných kaprov je v posledných rokov viac-menej stabilné, i keď medzi Slovákmi je stále väčší záujem o morské ryby, predovšetkým o lososy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján Paciga
Ján Paciga
24. december 2021 8:09

Slováci kaprov nikdy na Štedrú večeru nemali.To je starý Česky zvyk.Tam mali na každej dedine rybník plny kaprov!Je to pozostatok z Ceskoslovenska.Ak Slovák chcel kedysi rybu tak pstruha alebo hlavátku,A v našich evanelckych rodinách bola šunka alebo jahňacina.Všetkým želám nie len dobrú Štedrú večeru,ale požehnane Vianočné sviatky!!