Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA už vypláca zálohové platby, poistné aj Zelenú naftu

PPA už vypláca zálohové platby, poistné aj Zelenú naftu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári dostávajú finančné prostriedky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry v skorších termínoch a vo väčšom objeme, ako v minulosti. Informuje v tlačovej správe zaslanej médiám PPA.

Pôdohospodárska platobná agentúra vypláca zálohové platby na schémy viazaných platieb na zvieratá. Už 6 500 žiadateľom (z celkového počtu 6 720) prichádzajú finančné prostriedky na účty v sume takmer 19,6 milióna eur. Ide o podporné schémy – platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka, platba na vybrané kategórie na výkrm hovädzieho dobytka a platba na bahnice, jarky a kozy.

PPA v týchto dňoch posiela na účty žiadateľov aj finančné prostriedky na platby poistného v rámci Štátnej pomoci. Objem platieb predstavuje podľa PPA sumu takmer 4,7 milióna eur z počtu 1 039 schválených žiadostí a z celkovej sumy 7 999 991 eur.

Rovnako odchádza na účty žiadateľov aj Štátna pomoc vo forme úľav na environmentálnych daniach, tzv. Zelená nafta, na ktorú je vyčlenená suma vyše 32 miliónov eur v rámci 2 697 žiadostí. Z tejto sumy PPA už vyplatila vyše 8,5 milióna eur a podľa predpokladov, celá suma bude vyplatená do konca budúceho týždňa.

Rozsah odoslaných platieb dokazuje, podľa PPA, opodstatnenosť získania trvalej akreditácie a rovnako aj správne nastavenie procesov prijímania, spracovávania a vyplácania žiadostí v záujme poľnohospodárov.

„Poľnohospodári dostávajú finančné prostriedky z PPA v skorších termínoch a vo väčšom objeme, ako v minulosti. Prispieva k tomu aj elektronizácia podávania žiadostí, ktorá je zároveň garanciou korektných údajov, väčšej transparentnosti a možnosti vyššej miery kontroly poskytnutých údajov,“ informuje Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA.

Zjednodušenie procesu pri podávaní žiadostí má podľa PPA pozitívny trend aj v počte poľnohospodárov, ktorí sú úspešní pri žiadostiach a dokážu ich podávať správne.

„Ich počet stúpa aj vďaka tomu, že v PPA kontinuálne zavádzame pomôcky, ktoré farmárom pri podávaní žiadostí pomáhajú a zároveň zavádzame nové komunikačné kanály,“ hovorí Jozef Kiss.

PPA upozorňuje žiadateľov, ktorí boli klientami OTP Banky Slovensko (dnes exOTP Banka-ČSOB), aby si skontrolovali svoje údaje a PPA doručili správny IBAN (nový), ktorý je potrebný pre úspešné doručenie zálohových platieb.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments