Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Vývoz obilia z Ukrajiny zatiaľ vykazuje medziročný pokles o 31 percent

Vývoz obilia z Ukrajiny zatiaľ vykazuje medziročný pokles o 31 percent
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ukrajina zatiaľ v aktuálnej sezóne vyviezla takmer 14,3 milióna ton obilia, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúcej sezóny pokles o 30,7 percenta. S odvolaním sa na údaje, ktoré dnes zverejnilo ukrajinské ministerstvo pôdohospodárstva, o tom informovala agentúra Reuters.

Ukrajina je významným svetovým producentom a vývozcom obilnín. V dôsledku ruskej invázie a následnej blokády čiernomorských prístavov však vývoz obilia prudko klesol. To prispelo k zvýšeniu svetových cien potravín a k obavám z ich nedostatku najmä v Afrike a na Blízkom východe.

Tri čiernomorské prístavy boli odblokované koncom júla na základe dohody medzi Moskvou a Kyjevom, ktorú sprostredkovali OSN a Turecko.

Súčasná sezóna sa začala v júli a trvá do júna budúceho roka. Doterajší vývoz zahŕňal podľa údajov ministerstva pôdohospodárstva 5,4 milióna ton pšenice, 7,7 milióna ton kukurice a 1,2 milióna ton jačmeňa.

Vláda v Kyjeve uviedla, že Ukrajina by tento rok mohla zožať 50 až 52 miliónov ton obilia, čo je výrazne menej ako rekordných 86 miliónov ton vlani. Prepad odôvodňuje nižšími hektárovými úrodami a tiež stratou pôdy v prospech ruských síl.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments