Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Ministerstvo avizuje ďalšiu výzvu, kde navyšuje podporu na žiadateľa

Ministerstvo avizuje ďalšiu výzvu, kde navyšuje podporu na žiadateľa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) prijala do stredy (2. 11.) 2464 žiadostí do výzvy na poskytovanie pomoci na zmiernenie dosahov sucha na živočíšnu výrobu v roku 2022. Celková suma, ktorá je obsiahnutá v žiadostiach, je takmer 43 miliónov eur.

Agentúra pripomenula, že alokovaná suma na výzvu je 50 miliónov eur, maximálna kompenzácia na jedného chovateľa je 500.000 eur, pričom podnik musí mať vyrovnané záväzky voči štátu a spĺňať podmienky poskytnutia pomoci.

“Počet prijatých žiadostí potvrdil opodstatnenosť takejto pomoci poľnohospodárom. Som rád, že prijímanie žiadostí sa uskutočnilo bez problémov a aj žiadatelia zvládli všetky povinné úkony. Som presvedčený, že naša snaha o zjednodušenie a zrýchlenie procesov pri podávaní žiadostí je farmármi prijímaná pozitívne, čoho dôkazom sú aj tieto čísla,” uviedol Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA.

Kiss považuje výzvu za úspešnú.

“Nevyčerpané zdroje budú všetky efektívne využité na zmiernenie dopadov sucha a zvýšených nákladov na energie. Na pokyn ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽANO) sa finalizuje výzva pre špeciálnu rastlinnú výrobu, v ktorej bude zvýšený limit podpory pre jeden subjekt z 93.000 na 250.000 eur,” dodal.

PPA dodala, že po spracovaní všetkých prijatých žiadostí sa vyplatí pomoc ešte tento rok. To bude historicky prvýkrát, čo poľnohospodári dostanú financie v tom istom roku, ako im sucho spôsobilo škody. Primárnym cieľom celej výzvy a rýchlo vyplatenej podpory je podľa agentúry udržať chovy hospodárskych zvierat na Slovensku, k čomu sa žiadatelia aj zaväzujú pri podaní žiadostí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
7. november 2022 6:48

Ako súvisia záväzky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni so SUCHOM, ktoré postihlo poľnohospodárov ⁉️⁉️⁉️
Prečo zase podmienujete kompenzáciu za sucho takto úmyselne, aby ste nakoniec polovicu ziadadatelov vyradili z tejto schémy ⁉️⁉️⁉️⁉️

realista
realista
7. november 2022 7:24
Odpoveď na  Fero

Jednoducho – je to štátna pomoc a je to pri jej poskytovaní podmienkou aby ste nebol dlžníkom. Sú to verejné zdroje – nezdá sa Vám to logické? Ináč splátkový kalendár s akceptuje…..Alebo sa domievate, že by to malo byť ináč?

Fero
Fero
7. november 2022 8:12
Odpoveď na  realista

Pán “realista”, zrejme ste otázkam nerozumeli. Hlavne tej prvej otázke ❗
V čase keď všetci kráčame, nieje možné nemať záväzky aj voči štátu a táto mimoriadna pomoc nemá čo dočinenia so záväzkami žiadateľov. Hotovo ❗
To, som presvedčený nie, že sa domnievam ❗❗

Fero
Fero
7. november 2022 8:15
Odpoveď na  Fero

Opravujem v texte : krvácame, nie kráčame.

Ja "L"
Ja "L"
7. november 2022 12:22
Odpoveď na  Fero

Ak “všetci”, tak prečo sú vynechaný tí, ktorý majú len rastlinnú výrobu bez špeciálnej rastlinnej výroby??? Tak isto sú postihnutý suchom…… Dane a odvody by mal platiť každý a nie založiť ďalšiu s.r.o “a ide všetko ďalej pod novým názvom”.

G.S.
G.S.
7. november 2022 20:10
Odpoveď na  Ja "L"

Pretože táto podpora “na sucho” sa v skutočnosti len tvári, že ide o sucho. Využila sa len schválená schéma z Bruselu. Inak by museli byť automaticky vyradené všetky subjekty, ktoré majú možnosť zavlažovať a neurobili to. Takisto by rozdiel medzi skutočne a fiktívne postihnutými oblasťami museli byť iné a nie… Celý komentár »

SHR
SHR
7. november 2022 17:10

Ešte máme šťastie že u nás sucho zasahuje iba živočišnú výrobu, a rastlinnú nie.

G.S.
G.S.
7. november 2022 20:18
Odpoveď na  SHR

Asi preto, lebo napríklad minulé sucho za rok 2017 bolo odškodňované v regiónoch kde boli tak “strašne postihnutí suchom” až vykazovali za rok 2017 zisky vyše 200-250€/ha. Jeden si naivne myslel, že tam bola katastrofa podľa zaplatených článkov a napokon z toho len vyliezol marketing a nenažranosť. Ale PR agentúra… Celý komentár »

vychodniar
vychodniar
11. november 2022 11:54

Malé jazykové okienko: 1.pád množného čísla v slovenčine je í – vynechaní, ktorí