Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

PPA už schválila 1371 zmlúv na dotáciu daňovo výhodnej nafty

Pôdohospodárska platobná agentúra v súčasnosti uzatvára zmluvy s farmármi – žiadateľmi o dotáciu na tzv. červenú naftu.

„Zo strany PPA je schválených, a teda aj podpísaných 1371 zmlúv o poskytnutí dotácie v hodnote 9,48 milióna eur. Objem finančných prostriedkov za zmluvy, ktoré sú už zverejnené v Centrálnom registri zmlúv SR, dosiahol 8,36 milióna eur,“ informovala hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Gulová.

Farmári podľa nej dostanú peniaze za tzv. červenú naftu do konca tohto roka.

„Tento termín je primeraný personálnym a technickým možnostiam PPA,“ informovala. V porovnaní s minulosťou, keď bola tzv. červená nafta poskytovaná prostredníctvom daňových úradov, sa tento rok celý systém výrazne zjednodušil.

„Skutočnosť, či poľnohospodári o dotáciu na naftu žiadajú oprávnene, preverí PPA na vzorke žiadateľov do 15. októbra 2013,“ zdôraznila. 

Pripomenula, že daňové zvýhodnenie pri spotrebnej dani na naftu na rok 2013 má úplne iný režim ako v minulosti. Daňovo zvýhodnená nafta už nie je totiž zafarbená na červeno. Zníženie sadzby dane z minerálnych olejov pre farmárov podľa návrhu MPRV SR predstavuje 153 eur na 1000 litrov nafty. Hospodárenie agropodnikov SR sa tak podporí daňovým zvýhodnením 65 miliónov litrov nafty v sume približne 10 miliónov eur.

„Poľnohospodár si naftu platí zo svojho a až spätne dostane prostriedky refundované od platobnej agentúry. Nevidím takmer žiadnu možnosť na obchádzanie zákona. My sme vytvorili jednoduchý model, ideme cez veľké dobytčie jednotky a cez hektáre aktívne obrábanej pôdy. Myslím si, že vtedy je to zamerané cielene a vtedy to aj poľnohospodárom pomôže,“ povedal v súvislosti s daňovo zvýhodnenou naftou minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik z HN
agrarnik z HN
23. september 2013 8:46

Odporúčam na budúci rok rozšíriť dokladovú časť o nasledovné dokumenty: – rodný list svokrovcov konateľov resp. ak nežijú umrtné listy potvrdené obecnou samosprávou a nie staršie ako 48 hodín – potvrdenie SHMU š.p. že žiadateľ nemá záväzky – potvrdenie z Úradu pre Normalizáciu a metrológiu, že má žiadateľ vysporiadané záväzky… Celý komentár »