Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA: O registráciu v DataCentre ešte nepožiadali tisíce oprávnených žiadateľov

PPA: O registráciu v DataCentre ešte nepožiadali tisíce oprávnených žiadateľov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

O registráciu v DataCentre ešte nepožiadali tisíce oprávnených žiadateľov o pomoc, respektíve kompenzáciu. Informovala o tom Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Podľa predbežných údajov, ktoré má PPA k dispozícii, z 5000 oprávnených žiadateľov približne 2000 o registráciu ešte nepožiadalo. Týmto preto podľa PPA hrozí, že nebudú môcť požiadať o kompenzáciu na sucho, resp. nestihnú príslušné lehoty.

PPA preto pripomína farmárom a potravinárom, ktorí budú žiadať o kompenzáciu sucha za rok 2022 a dočasný rámec pre potravinárov, aby sa včas zaregistrovali v DataCentre. Informácie k výzve na sucho zverejní PPA tento štvrtok (20. 10.). Inak nebudú môcť podať svoju žiadosť cez ITMS2014+.

Platobná agentúra upozornila, že podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o dotáciu, je iba nevyhnutným predpokladom na jej spracovanie. PPA zdôraznila, aby žiadosti o aktiváciu konta žiadatelia nezasielali na adresu platobnej agentúry.

Registrácia žiadateľov v DataCentre sa uskutočňuje na webovom odkaze www.itms2014.sk, kde budú presmerovaní do elektronického formulára pre vytvorenie žiadosti o aktiváciu konta. V prípade technických otázok k registrácii je možné obracať sa priamo na centrum podpory užívateľov DataCentra na telefónnom čísle 0850 123 344, prípadne e-mailom na itms@datacentrum.sk.

Peniaze bude vyplácať PPA prostredníctvom už existujúcej a notifikovanej schémy štátnej pomoci na náhradu škôd spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe. Výška kompenzácie sa bude odvíjať od pásma postihnutia suchom.

Žiadosti o kompenzáciu sucha budú môcť oprávnení poľnohospodári – chovatelia, podávať cez PPA elektronicky. Celkovú alokáciu 50 miliónov eur zo štátneho rozpočtu si rozdelia chovatelia všetkých hospodárskych zvierat, s výnimkou rýb a včiel.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments