Rakytníkový tucet v Tvrdošovciach. Koľko rokov, toľko hektárov
Tohtoročný nedostatok zrážok pocítili aj na najväčšej rakytníkovej plantáži na Slovensku. Tá sa už roky nachádza v Tvrdošovciach v novozámockom okrese. Pestovaniu rakytníka sa tamojší poľnohospodári venujú už dvanásty rok. Hoci rakytníka na Slovensku pribúda, tvrdošovské plochy zatiaľ na Slovensku nikto neprekonal.
„Už dvanásty rok sme najväčšou rakytníkovou plantážou a zhodou okolností pestujeme rakytník na rozlohe 12 hektárov. Keďže rakytník po pätnástich – šestnástich rokoch dosahuje svoju životnosť a aj rodivosť, potrebujeme sad postupne obnoviť. Preto v priebehu nasledujúcich rokov plánujeme ďalšiu výsadbu,“ uviedol Mikuláš Šramko z Poľnohospodárskeho družstva Tvrdošovce.
Sadu sa darí
Rakytníkový sad v Tvrdošovciach patril k prvým, ktoré na Slovensku vznikli. Družstvo popri ňom rozbehlo aj spracovanie, na trh už roky dodáva rakytníkové extrakty, miešané šťavy, čaje a mrazené bobule. Listy či plody predáva aj iným výrobcom čajov. Zrnká, ktoré sú výrazne bohaté na vitamíny, lisuje na olej.
„V minulosti sme skúšali rakytník aj zavárať, a hoci to bolo chuťovo veľmi dobré, bobule v náleve popraskali. Nebol o to zo strany zákazníkov záujem. Pri rakytníku sú na vitamíny bohaté aj konáriky, ktoré striháme v rámci oberania bobúľ, ale zatiaľ sme na to nenašli spracovateľa,“ uviedol Mikuláš Šramko.
V sade každoročne dozrú milióny bobúľ. Podmienkou je, že stromy musia byť vysadené v správnej kombinácii samcov a samíc.
„Samec je na začiatku každého radu, v ňom je potom každá desiata až dvanásta rastlina opäť samec. Iba takto dokážeme zabezpečiť opelenie a úrodu na okolitých samiciach,“ dodal Šramko.
Záujem kolíše
„Sucho, ktoré tento rok pretrvávalo niekoľko týždňov, výrazne poznačilo našu úrodu. Tá je asi o 30 až 40 percent nižšia, ako po iné roky. Nie je to ani tak tým, že by sme mali menej bobúľ. Tých je rovnako, ale sú menšie. Na druhej strane očakávame, že v menších bobuliach bude vyššia koncentrácia vitamínu C, ktorým sú povestné,“ vysvetľuje zástupca tvrdošovského družstva.
Práve vysoký podiel vitamínu C, ako aj ďalších vitamínov a prospešných látok, je dôvodom záujmu o rakytník aj zo strany spotrebiteľov. Vystrelil nahor najmä na začiatku pandémie.
„V roku 2020 sme to pocítili a potešilo nás, že ľudia začali vyhľadávať aj prírodne získané vitamíny. Za mesiace marec a apríl 2020 sa nám zdvojnásobili mesačné predaje oproti rovnakému obdobiu predchádzajúcich rokov. Faktom je, že s pominutím korony, s privyknutím ľudí na život s ňou, s opomínaním tejto témy, aj záujem ľudí trochu zoslabol a zrejme sa opäť vrátili k farmaceutickým produktom,“ skonštatoval Mikuláš Šramko.