Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

PPA: Aj farmár bude môcť vstúpiť do procesu overovania plôch s podporou

PPA: Aj farmár bude môcť vstúpiť do procesu overovania plôch s podporou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra bude využívať diaľkový prieskum Zeme na overovanie činností na plochách. Ak si farmár podáva žiadosť o priame platby, deklaruje plodinu, prípadne kultúru na konkrétnej ploche, na ktorej hospodári. PPA si prostredníctvom nového systému plošného monitorovania plôch AMS dokáže overiť, či na uvedených plochách farmár skutočne zrealizoval požadované poľnohospodárske aktivity. PPA podčiarkla, že povinnosť zaviesť systém AMS vyplýva z novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre roky 2023 až 2027.

Overovanie je založené na vyhodnocovaní dát z diaľkového prieskumu Zeme, najmä z družíc Sentinel 1 a 2. PPA bude takto monitorovať hlavne prítomnosť deklarovanej plodiny na ornej pôde, výkon agrotechnickej operácie na trvalom trávnom poraste v požadovanom termíne a prípadnú zmenu plodiny na deklarovanej ploche. Samotný prijímateľ bude môcť cez aplikáciu GSAA sledovať na svojich deklarovaných plochách priebežné výsledky monitoringu AMS, a to pomocou semaforu farieb.

Zelená bude znamenať splnenie monitorovanej podmienky, oranžová potrebu úpravy žiadosti a potrebu ďalšej aktivity zo strany žiadateľa. Červená farba bude znamenať identifikované neplnenie monitorovanej podmienky. Výsledky systému AMS budú v aplikácii GSAA aktualizované na mesačnej báze. Prijímateľ bude mať možnosť reagovať na zverejnené výsledky AMS (v oranžovej farbe semaforu) pomocou zaslania tzv. geotagovaných fotografií a prípadne upraviť svoju žiadosť. V roku 2023 a 2024 to bude dobrovoľné a od roku 2025 povinné.

Vďaka uvedenej novinke bude mať každý žiadateľ možnosť sledovať priebežné výsledky AMS, včas reagovať a komunikovať s PPA. Zároveň ide o dôležitý preventívny prvok, keďže prípadné chyby v žiadosti môže žiadateľ odstrániť ešte pred vydaním rozhodnutia a vyhnúť sa tak udeleniu sankcie. Nemenej dôležité je, že kontrola bude spravodlivejšia pre všetkých žiadateľov, keďže monitoring sa uskutoční vždy u všetkých prijímateľov a na všetkých plochách.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
kalman
kalman
23. jún 2023 8:32

A čo tak zamestnať aspoň 1000 úradníkov, aby na jednu farmu bol pridelený 1 úradník čisto na kontrolu tejto farmy – a mohol by hneď sa pustiť do práce napríklad, aby vysvetlil farmárovi, či môže zmulčovať úhor pred 31.7., alebo nie. Ak zmulčuje má problém s PPa, pre nesplnenie podmienok… Celý komentár »

jp
jp
25. jún 2023 22:31

Čistá pravda. Keby sme sa tak všetci farmári spojili ako v iných štátoch tak by to možno malo aj nejaký efekt. Niekto niečo spoza stoličky z kancelárie vymyslí aby akože mal nejakú činnosť že tam nesedí nadarmo a nám ostatným hlavne malým a poctivým farmárom bez akýchkoľvek výhod nám to… Celý komentár »