Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Poľsko zvyšuje produkciu kukurice

Poľsko zvyšuje produkciu kukurice
insert_photopolnoinfo.sk

Poľsko je tretím najväčším producentom obilnín v Európskej únií.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA predpokladá, že v roku 2008/2009 dosiahne úroda obilnín v Poľsku 25,7 miliónov ton, (vo Francúzku 68 miliónov ton a v Nemecku 47,7 mil. ton.) Očakáva sa, že produkcia pšenice sa v Poľsku zvýši v porovnaní s minulou sezónou o 1,2 % na 8,4 milióna ton. Úroda jačmeňa bude 3,4 miliónov ton, raže 3,2 miliónov ton, kukurice 1,7 miliónov ton.

V máji a v júni tohto roku bol v Poľsku zaznamenaný nedostatok zrážok, čo vyvolalo u poľnohospodárov obavy z toho, aká bude úroda. Našťastie, sucho nemalo seriózny dopad na stav osevov ozimín – repka olejná, pšenica či raž. Najviac boli suchom postihnuté jariny – ovos, jarný jačmeň. V lete už boli v Poľsku zaznamenané blahodarné dažde.

V poslednom období je v Poľsku zaznamenaná zvýšená produkcia kukurice. Očakáva sa, že v novej sezóne sa zvýši produkcia kukurice v porovnaní s rokom 1995/1996 o 8,5 -krát, na 1,7 milióna ton. Osevné plochy kukurice sa rozšírili na úkor plôch, kde sa predtým pestovala cukrová repa. Na jej produkcii sa totiž negatívne odrazila reforma cukru v Európskej únií.

Značná časť kukurice, ktorú pestujú v Poľsku, najmä v severných oblastiach, sa využíva ako silážna krmovina. Na juhu krajiny však okolo 10 % strát spôsobuje vijačka kukuričná (Ostrinia nubilalis, Pyrausta nubilalis). Kukuricu začínajú v Poľsku vysievať zvyčajne koncom apríla.

Hlavnou olejninou v Poľsku je repka olejná, krajina produkuje okolo 11 percent z celkovej úrody repky v Európskej únii. V posledných rokoch sa v Poľsku zvyšuje produkcia tejto olejniny. Očakáva sa, že v roku 2008/2009 bude produkcia 2 milióny ton (osiatá bola na ploche 0,75 milióna hektárov). Najväčšia časť repky olejnej vysádzajú na jeseň. Ako hovoria odborníci, špecifika pôdy v Poľsku je taká, že na výsadbu repky olejnej môžu použiť najviac okolo 1 milióna hektára pôdy. Zvyčajne sa všetka produkcia potravinárskej repky olejnej v Poľsku spotrebuje na domácom trhu. Do Nemecka vyvážajú repku využívanú v priemysle za účelom výroby biopalív.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Barbora Babi Botošová
Barbora Babi Botošová
6. apríl 2011 14:37

Oblininy
Oblininy sú rastriny, ktoré pestuje človek na poli.

Majú podobnú tela ako lúčne tráby . 😀 😀 😀 xD xD xD

………………………