Poľnohospodárska škola na východnom Slovensku získa milióny eur
Stredná odborná škola (SOŠ) agropotravinárska a technická v Kežmarku je jednou z piatich vybraných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PKS), ktorej bola schválená dotácia v celkovej výške 6,5 milióna eur. Cieľom je zatraktívniť poľnohospodárske študijné odbory.
Škola ako jediná v regióne pripravuje na budúce povolanie poľnohospodárov. Plánuje modernizáciu budovy, učební, laboratórií, techniky i vybudovanie novej školskej mini farmy.
Projekt sa realizuje s cieľom zlepšiť odborné vzdelávanie študentov v oblasti poľnohospodárstva a zosúladiť ho s potrebami zamestnávateľov z regiónu. Viac, ako 4,5 milióna eur z európskych peňazí pôjde na modernizáciu budovy, priestorov školy, učební a na vzdelávanie pedagógov.
“Poľnohospodárske odvetvie už dlhodobo bojuje s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl. Hlavným cieľom projektu je rozvíjať a inovovať existujúce odbory – biohospodárstvo, potravinárstvo, presné poľnohospodárstvo a súvisiace technické odbory reflektujúce na potreby trhu práce,” vysvetľuje Dáša Jeleňová, hovorkyňa PSK.
Vďaka projektu by sa mali do tvorby a inovácie obsahu vzdelávania viac zapájať i samotní zamestnávatelia. V Rakúsoch vznikne aj alokované pracovisko školy, ktorým chcú posilniť inkluzívne vzdelávanie a sociálnu integráciu znevýhodnených skupín.
Záujem mladých o poľnohospodárske odbory upadá
SOŠ agropotravinárska a technická má ambíciu stať sa výkladnou skriňou poľnohospodárskych študijných odborov. Napokon, veď je jediná v celom kraji. V dvojročnom, či trojročnom študijnom odbore s výučným listom alebo v štvorročných študijných programoch s maturitou škola vzdeláva zhruba sto študentov. Ich počet dlhodobo klesá, a to aj napriek tomu, že absolventi po skončení štúdia núdzu o zamestnanie nemajú.
“Niekedy sme pripravovali aj tridsať absolventov – traktoristov, dnes ich stačí osem, no aj to máme niekedy problém naplniť,” uviedol Stanislav Marhefka, riaditeľ spomínanej SOŠ.
Do projektu, ktorým chce kraj zatraktívniť poľnohospodárske študijné odbory, preto vkladajú veľké nádeje. Okrem investícií do priestorov a modernizácie vzdelávania, pôjde ďalších 1,5 milióna eur na materiálno-technické vybavenie školy pre potreby odboru Mechanizácia pôdohospodárstva. Postavia nový hangár a nakúpia poľnohospodársku techniku – traktor, kombajn, rezačku.
“Nákup poľnohospodárskej techniky nie je lacný. Škola si to doposiaľ nemohla dovoliť. Študenti sa učili na 40-ročných mechanizmoch, ktoré sa už v praxi ani nepoužívajú,” konštatuje riaditeľ.
Vybudujú novú minifarmu
Značnú časť rozpočtu projektu pohltia aj študijné odbory Veterinárne zdravotníctvo a hygiena, či trojročný učebný odbor Biochemik – mliekarská výroba.
Začiatkom budúceho školského roka začne škola s výstavbou mini farmy, kde bude umiestnený hovädzí dobytok, ošípané, ovce, hydina a pribudne aj nové laboratórium.
“Poľnohospodárstvo je pre východ krajiny kľúčové a požiadavka trhu práce je veľká. Väčšina zamestnancov v poľnohospodárstve je prestarnutá a musíme spraviť všetko preto, aby sme zabezpečili obnovu pracovných síl. Medzi mladými sa nájdu aj takí, ktorých poľnohospodárstvo doslova baví a väčšina z nich v tomto odvetví aj pokračuje v rámci zamestnania. Naši študenti chodia praxovať do podnikov, na družstvá, kde je o nich veľký záujem,” uzatvára Marhefka.
Projekt Zlepšenie stredného odborného školstva v Prešovskom samosprávnom kraji v rámci iniciatívy Catching-up Regions zahájili v auguste minulého roka. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie a začiatkom školského roka, by mali zažať s jeho realizáciou. Ukončenie projektu je naplánované do konca roka 2023.