Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Apokalypsa na Morave. Mŕtve zvieratá, zničená technika či vinohrady

Apokalypsa na Morave. Mŕtve zvieratá, zničená technika či vinohrady
insert_photoTASR - Jakub Kotian: V oblasti českých miest Břeclav a Hodonín zaznamenali vo štvrtok večer 24. júna 2021 tornádo a silné búrky, ktoré narobili rozsiahle škody vo viacerých obciach Moravy. Prírodná katastrofa si vyžiadala obete na životoch a desiatky zranených. Na snímke škridle zo striech rodinných domov, ktoré zasiahli búrky v obci Hrušky 25. júna 2021.

Štvrtkové tornádo na Hodonínsku v Českej republike poškodilo okrem domov a dedín tiež vinohrady a poľnohospodárske podniky. Vinohrady v okolí Lužíc sú úplne zdevastované, uviedol prezident českého Zväzu vinárov Tibor Nyitrai. Prevádzka Agromoravia v Moravskej Novej Vsi je prakticky zničená, povedal ČTK riaditeľ firmy Vladimír Mazuch.

„V podstate škody sú u nás stopercentné. Všetky poľnohospodárske stroje sú zničené. Dva kombajny či osem traktorov. Ako jediní v Českej republike sme spracovávali sladkú kukuricu, ale celá prevádzka je zničená. Neurobíme vôbec nič,“ poznamenal Mazuch.

V Agromoravia mali vo štvrtok vo výkrme 430 býkov. Podľa prvých odhadov 30 zvierat zahynulo pod sutinami, zvyšné si majiteľ odváža.

Zástupcovia Štátnej veterinárnej správy piatok na poludnie ČTK povedali, že uhynutých býkov je minimálne 80, počet mŕtvych zvierat ale ďalej aktualizujú. Škody vznikli aj na plodinách, hoci o nich zatiaľ vedenie firmy nemá presnú predstavu.

„Polia budeme obchádzať dnes popoludní. Obhospodarujeme 250 hektárov, ale čo je okolo farmy, kde bol zasiaty hrach, to je všetko preč. Na farme zmizli stĺpy, stromy, ploty,“ dodal Mazuch s tým, že poisťovací makléri, s ktorými spoločnosť spolupracuje, prídu osobne na miesto, aby pomohli vyčísliť škody. Tie podľa neho pôjdu do stoviek miliónov českých korún.

Riaditeľ Agromoravia zatiaľ nepoznal stav 40 hektárov vinohradov, ktoré firme patria. Podľa prezidenta českého Zväzu vinárov Tibora Nyitraye, po vinohradoch v trase tornáda nezostalo prakticky nič.

„Ráno sa mi podarilo spojiť s niekoľkými vinármi v najpostihnutejšej oblasti. V Lužiciach mi jeden z nich povedal, že pred desiatimi dňami mu krúpy potĺkli hrozno, ale teraz už žiaden vinohrad nemá. Tornádo vyrvalo z vinohradov stĺpiky, vedenie a vinič aj s koreňmi. Uprostred tej spúšte vraj leží liatinová vaňa, ktorú vietor odkiaľsi priniesol,opísal Nyitrai.

Ministerstvo vyzvalo aby hlásili škody

V Hruškách o pár kilometrov ďalej ľudia hlavne riešia, ako zabezpečiť základné životné potreby a miesto na prespanie. Tornádo sa síce vyhlo vinohradom, ale prešlo cez vínne pivnice.

„Poškodilo veľa pivníc, vrátane ich vybavenia a to nielen u vinárov, ktorí vyrábajú pre vlastnú potrebu, ale aj u profesionálnych vinárov,“ dodal Nyitrai.

Za dobrú správu označil prezident Zväzu vinárov informáciu českého ministerstva poľnohospodárstva, ktoré vyzvalo všetkých v postihnutej oblasti, aby hlásili poškodenie potravinárskych podnikov vrátane tých vinárskych.

„Snáď sa podarí nájsť prostriedky na obnovu vinohradov. Náklady sú odhadom tak milión českých korún na jeden hektár vinohradu,“ dodal.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR - Jakub Kotian: V oblasti českých miest Břeclav a Hodonín zaznamenali vo štvrtok večer 24. júna 2021 tornádo a silné búrky, ktoré narobili rozsiahle škody vo viacerých obciach Moravy. Prírodná katastrofa si vyžiadala obete na životoch a desiatky zranených. Na snímke škridle zo striech rodinných domov, ktoré zasiahli búrky v obci Hrušky 25. júna 2021.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments