Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Ovseník: Slovensko potrebuje reformu správy krajiny

Ovseník: Slovensko potrebuje reformu správy krajiny
insert_photoMPRV SR

Kritiku iniciatívy My sme les na adresu nového poradcu ministra Milana Ovseníka rezort odmieta, rovnako ako sám Ovseník. Iniciatíva nad jeho menovaním vyjadrila zdesenie – označila ho za lobistu s tendenčným predpojatým vystupovaním, ktorý vyvoláva paniku u vlastníkov lesov a vystupuje proti národným parkom.

„Asi aj ja som zdesený, kam až ľudská neznášanlivosť môže zájsť, napriek ich volaniu po slušnosti. Politicky nie som dlhodobo vôbec činný, nie som konšpirátor, nie som proti národným parkom spĺňajúcim kritéria IUCN (kritériá Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov, pozn. redakcie), nie som za ťažbu dreva v takýchto národných parkoch a nie som poľovník. Okrem podpory petície Poľovníctvo má zmysle som podporovateľom petície Za živú krajinu ako aj ďalších zmysluplných petícii mimovládnych organizácií, ktoré si ctia európske hodnoty,“ reagoval Milan Ovseník pre polnoinfo.sk 

Nový poradca ministra argumentuje, že sa európskej spoločnej poľnohospodárskej politike a politike rozvoja vidieka venuje od roku 1999.

„Po 23-ročnom pozornejšom pozorovaní krajiny, ktoré mi umožnilo spravovanie 650 hektárov spoločenstevných lesov a pasienkov chovom hospodárskych zvierat v rodových usadlostiach na Javorníkoch, vyhlásených za chránenú vodohospodársku oblasť, som presvedčený, že táto krajina potrebuje reformu správy krajiny, ktorá bude založená na holistickom, integrovanom prístupe. Ale nie na takom, aký sa realizoval do súčasnosti a v prípade chránených území  sa plánuje cez  reformu štátnej ochrany prírody ešte viac zakonzervovať aj do budúcnosti,“ uviedol M. Ovseník. 

Historický míľnik plánovania ďalšieho desaťročia

Ako lobistu Ovseník seba samého vidí len v prípade lobovania za dôstojný život na vidieku. Zdrojov na jeho rozvoj, ako aj na rozvoj pôdohospodárstva či území zaradených do Natura 2000, je podľa neho aj na Slovensku dosť, sú však neefektívne využívané. Problém vidí aj v neefektívnom rozdeľovaní zdrojov na ministerstve životného prostredia.

„Som presadzovateľom prírodných parkov spĺňajúcich kritéria IUCN, ktoré považujem za obrovskú príležitosť pre reštart vidieka, pretožez astávam názor, že práve tieto kategórie chránených území najviac spĺňal slovenský hornatý vidiek, a môže sa v nich udržateľne rozvíjať. K tomu je však potrebná seriózna celospoločenská diskusia, a nie nátlak. Zvlášť, ak sme na historickom míľniku plánovania ďalšieho desaťročia,“ dodal Ovseník.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan sa pri výbere svojho poradcu rozhodoval na základe jeho odbornej praxe a bohatých skúseností, vybudovaných vzťahov s malými a strednými lesohospodármi, ale aj platformou vidieckych farmárov.

Ako ďalej uviedol pre TASR v reakcii na výzvu iniciatívy My sme les, vníma jeho osobu ako dlhodobo rešpektovanú autoritu v oblasti lesného hospodárstva, agroturistiky, a to aj preto, že je predsedom najväčšieho združenia reprezentujúceho 11.000 vlastníkov neštátnych lesov, čo predstavuje až dve tretiny takýchto vlastníkov. Navyše, už dlhodobo sa politicky vôbec neangažuje, čo mu pre niekdajšiu spoluprácu so stranou Smer-SD Iniciatíva My sme les tiež vyčítala.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments