Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Poľnohospodárov postihla vlani odbytová a cenová kríza

Poľnohospodárov postihla vlani odbytová a cenová kríza
insert_photoNovofruct SK, s. r. o.,

Poľnohospodárov vlani postihla odbytová a cenová kríza, ktorá sa prejavila v prepade nákupných cien agrárnej produkcie v porovnaní s predchádzajúcim rokom v celoročnom priemere o viac než 20 %. V júli a auguste 2009 sa však speňažovanie komodít rastlinnej a živočíšnej výroby dostalo pod hranicu 70 %, čo uvrhlo poľnohospodárstvo do súčasnej hlbokej depresie.

Uviedol to dnes v správe predstavenstva na XXII. valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Martine jej predseda Milan Semančík. Podľa odhadov SPPK klesli vlaňajšie tržby poľnohospodárstva v porovnaní s priemerom predchádzajúcich troch rokov o 280 až 300 miliónov eur.

Kríza však neobišla ani potravinársky priemysel, hoci v ňom došlo k výrazne diferencovanému vývoju v jednotlivých výrobných odboroch. Podľa Štatistického úradu SR dosiahli spracovatelia v roku 2009 kladný hospodársky výsledok 169 miliónov eur, ale v tomto prípade ide viac o dôsledok drastických škrtov v nákladoch, ako o reálny ekonomicky rast, zdôraznil predseda. Potvrdzuje to podľa neho 19-% medziročný pokles tržieb, ale aj 7,2-% zníženie zamestnanosti v potravinárskych podnikoch a organizáciách.

Predseda v správe poukázal aj na agresívnu politiku obchodných reťazcov, ktorá vyústila do upevnenia ich ekonomickej sily a nízkeho zastúpenia domácej produkcie v ich ponuke. K čiastočnému zlepšeniu situácie by podľa potravinárov mohol prispieť nový zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi obchodom a dodávateľom. Situácia totiž vyústila do takého stavu, že obchod si vymyslel celú škálu plnenia rôznych podmienok, ktoré vyžaduje od dodávateľov potravín, konštatoval Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Novofruct SK, s. r. o.,

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments