Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Rastlinná výroba Z domova

Poľnohospodári sú so zberom hustosiatych obilnín približne v polovici

Slovenskí poľnohospodári sú aktuálne so zberom hustosiatych obilnín približne v polovici. Aktuálne daždivé počasie však tohtoročnú žatvu predlžuje. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Poľnohospodári v regiónoch sa podľa neho zhodujú, že hodnotiť úrodu je predčasné.

„Vytrvalé a najmä prudké dažde do značnej miery spôsobili poľahnutie porastov. Preto aj keď je navonok porast pekný, konečný efekt sa ukáže až pri zbere,“ priblížil.

V okolí Galanty podľa Korpáša terajšie premenlivé počasie síce predlžuje zberové práce, avšak blahodarne pôsobí na okopaniny a viacročné krmoviny, u ktorých sú sľubné výhľady. V regióne Komárna a Levíc postupne finišujú so zberom jačmeňa jarného, pšenice ozimnej či ovsa. Rovnako aj v trenčianskom regióne ukončujú poľnohospodári zber jačmeňa. Aj keď sú úrody doposiaľ slušné, poľnohospodári avizujú značné škody spôsobené lesnou zverou.

„Pretrvávajúce daždivé počasie a pováľaný jačmeň komplikujú tohtoročný zber úrody aj v Bánovciach nad Bebravou. Poľnohospodári sa obávajú zlej kvality úrody. Na Liptove sa žatva postupne rozbieha, naopak, v okolí Popradu sa minulý týždeň ešte nezačala,“ informoval.

V regióne Humenné sú poľnohospodári podľa Korpášových slov so zberom repky približne v polovici.

„Celá úroda sa ani nebude dať pozbierať z dôvodu zamokrenia a znemožnenia vstupu strojov na polia. Obilniny sa kosiť ešte nezačali. Jačmeň stráca sladovnícku kvalitu. Pšenice sú v zamokrených častiach úplne čierne, súce na mulčovanie,“ doplnil.

Dodal, že počasie komplikuje zber úrody aj v Košiciach. Kombajny môžu začať kosiť len okolo obeda, lebo ráno je často hmlisto a pôda nie je vysušená. Poľnohospodári michalovského regiónu očakávali v posledných dňoch ukončenie žatvy, ale búrka, miestami prietrž mračien prerušili žatvu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.