Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Polícia obvinila dve osoby v kauze agrodotácií

pôda
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a príslušnej jednotky obvinil dve osoby v kauze agrodotácií pre firmu Agro Porúbka. Vo firme figuruje bývalá okresná šéfka Smeru-SD Ľubica R.

“Vyšetrovateľ Národnej protikorupčnej jednotky ešte v decembri minulého roku obvinil dve fyzické a jednu právnickú osobu zo zločinu poškodzovania záujmov EÚ v súbehu z prečinom subvenčného podvodu. Vyšetrovateľ vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a aby nedošlo k jeho zmareniu nebude poskytovať zatiaľ ďalšie informácie,” uviedol v utorok na otázku TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Spoločnosťou Agro Porúbka (predtým Gard) sa NAKA začala zaoberať na pokyn prokurátora odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ešte v marci minulého roka. Teraz došlo podľa zistení Aktuality.sk ku zásadnému posunu. Portál kontaktoval bývalého konateľa spoločnosti a Ľubici R. účtovníka Jozefa Aranyia. Potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním ho polícia kontaktovala a bol aj vypovedať. O prípadnom obvinení vraj nevie. Dodal, že s exposlankyňou R. sa v tejto súvislosti nekontaktoval.

Prebieha proces vymáhania neoprávnených platieb

Kauza agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD sa začala po reportáži Denníka N. Jednou z hlavných postáv príbehu bola jej firma Agro Porúbka. Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch sľuboval kontroly a obrátil sa aj na Generálnu prokuratúru SR s trestným oznámením. PPA urobila vlani v prípade Agro Porúbka kontrolu priamo na mieste, teda na plochách, na ktoré si spoločnosť žiadala priame platby v rokoch 2016 a 2017.

“Pri kontrolách na mieste boli zistené nespôsobilé plochy, čo malo za následok nezrovnalosti zistené po vyplatení platieb. Aktuálne prebieha proces vymáhania neoprávnených platieb od žiadateľa,” konštatovala pre Aktuality.sk vlani októbri PPA.

Prokurátor ÚŠP vydal NAKA pokyn na vyšetrenie prípadu poskytovania agrodotácií spoločnosti Agro Porúbka už na začiatku apríla minulého roku. TASR o tom vtedy informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

“Na základe medializovaných informácií dal prokurátor odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry 28. marca 2018 pokyn NAKA na vyšetrenie prípadu poskytovania agrodotácií spoločnosti Agro Porúbka, s. r. o.,” povedala Tökölyová.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a PPA predtým informovali, že majú vážne podozrenie z cieleného subvenčného podvodu na poľnohospodárskych plochách na východnom Slovensku. V tejto súvislosti podali 27. marca trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR, spustili kontrolu a avizovali ďalšie vážne opatrenia. Ľubica R. mohla za rok 2017, podľa Denníka N, dostať z európskych peňazí asi 40.000 eur.

Na základe medializovaných indícií skontrolovala PPA v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti Agro Porúbka a identifikovala konkrétne plochy. Pri analýze zistila, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) zlyhal pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Pri hĺbkovej kontrole sa ukázalo, že spomínaná spoločnosť žiadala podpory na plochu v súčte 470 hektárov v 170 rôznych pôdnych blokoch na území východného Slovenska.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments