Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

WWF: MPRV obchádza partnerov a odsúva riešenie

lesná zver
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR obchádza partnerov a odsúva riešenie problémov ochrany prírody v lesoch. Uviedla to Andrea Hajdúchová z WWF Slovensko na margo novely zákona o pôde, ktorou sa v stredu (9. 1.) zaoberal vládny kabinet. Rokovanie o tomto bode však vláda prerušila.

Hajdúchová upozornila, že MPRV SR predložilo v stredu na rokovanie vlády návrh novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, pričom zapracovalo do nej aj časť pripravovanej novely zákona o lesoch. Nie však tie časti, ktoré riešia problémy ťažby v chránených územiach vrátane tzv. náhodnej ťažby.

MPRV podľa WWF argumentuje, že chýbajú tie časti pripravovanej novely zákona o lesoch, na ktorých znení sa nedohodlo s envirorezortom a mimovládnymi organizáciami WWF, Prales, o. z., SOS/BirdLife Slovensko, Via Iuris a iniciatívou My sme les, ktoré k novele pripravili hromadnú pripomienku.

Nie je to podľa Hajdúchovej však pravda, mimovládne organizácie po opakovaných rokovaniach s ministerstvom odstránili takmer všetky rozpory (s výnimkou problematiky ochrany pralesov) vrátane úpravy podmienok náhodnej ťažby. Mimovládne organizácie preto považujú takéto konanie MPRV za obchádzanie partnerov a snahu oddialiť riešenie kontroverznej náhodnej ťažby.

Hajdúchová pripomenula, že novelu zákona o lesoch predložilo MPRV SR do pripomienkového konania v lete minulého roka. Už táto verzia z dielne ministerstva obsahovala sprísnenie podmienok náhodnej ťažby, mimovládne organizácie žiadali tento bod ešte spresniť. V rámci rokovania o hromadnej pripomienke MPRV SR prezentovalo znenie úpravy náhodnej ťažby, ktoré dohodlo s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR, čo mimovládne organizácie akceptovali ako dostatočné. Riešenie malo sprísniť podmienky vykonávania náhodnej ťažby a posilniť postavenie orgánu ochrany prírody, ktorý by mal právomoc takúto ťažbu obmedziť alebo zakázať, ak je v rozpore s režimom chráneného územia.

Návrh, ktorý je však aktuálne predmetom rokovania vlády, podľa Hajdúchovej náhodnú ťažbu vôbec nerieši. Tá pritom umožňuje lesným hospodárom ťažiť drevo aj v prísne chránených územiach so zdôvodnením, že je to nevyhnutné na odstránenie dôsledkov lykožrútovej či veternej kalamity.

“Náhodná ťažba je jednou z hlavných príčin, prečo prichádzame o vzácnej staré lesy a pralesy aj v prísne chránených územiach. Strácame stanovištia vzácnych živočíchov, ako napríklad tetrov hlucháň, ktorý sa dnes dostal na pokraj vyhynutia. Dôvodom je práve ťažba dreva v starých smrekových lesoch. Slovensko vyzvala na riešenie situácie v lete vo svojom komuniké aj Európska komisia. Žiadala zabezpečiť ochranu hlucháňa pred ťažbou v jeho biotopoch. Ďalšie odďaľovanie riešenia tohto problému je tak aj odsúvaním našich medzinárodných záväzkov,” vysvetlila Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

Rozsah ťažby v slovenských lesoch podľa WWF neustále narastá, ročne sa vyťaží asi 9,5 milióna kubických metrov (m3) dreva, pričom za posledné dve dekády sa objem zdvojnásobil. Náhodná ťažba predstavuje dlhodobo polovicu celkovej ročnej ťažby dreva na Slovensku. V roku 2016 bol objem náhodnej (kalamitnej) ťažby 50,3 % z celkovej ťažby dreva. V národných parkoch SR medzi rokmi 2000 až 2016 prišla o 12,2 % lesov a v 5. stupni ochrany o 5,5 % lesa.

WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je jednou z najväčších celosvetových nezávislých organizácií ochrany prírody. Vo svete má 5 miliónov podporovateľov a zastúpenie vo viac ako 150 krajinách sveta. Na Slovensku sa WWF sústreďuje na ochranu lesov, vôd a veľkých šeliem.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments