Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Podiel podpôr na výnosoch dosiahol 31 percent

Poľnohospodárstvo SR vykázalo vlani záporný výsledok hospodárenia – stratu vo výške 4,7 milióna eur, ktorá bola o 2,2 milióna eur vyššia ako strata v roku 2013.

Vyplýva to zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o poľnohospodárstve a potravinárstve za rok 2014.

Vlaňajšie výnosy poľnohospodárskeho odvetvia sa medziročne znížili o 2,7 % na 2,285 miliardy eur. Náklady sektora medziročne poklesli o 2,6 % na 2,289 miliardy eur.

„Rok 2014 bol charakteristický výraznými cenovými prepadmi poľnohospodárskych komodít, ktoré nevykompenzoval ani značný nárast naturálnej produkcie. Na cenový vývoj poľnohospodárskych komodít vplývali krátkodobé a dlhodobé faktory, ktoré sa premietli do ekonomiky výrobkov a následne do ekonomiky poľnohospodárskych podnikov,“ priblížil agrorezort.

V minulom roku v medziročnom porovnaní klesla aj pridaná hodnota v odvetví, a to o 7,8 % na 386,5 milióna eur.

„Podiel podpôr na výnosoch dosiahol vlani 30,9 %. Podpory čiastočne kompenzovali stratu, bez nich by väčšina poľnohospodárskych podnikov bola stratová. Pretrvávali naďalej diferencie medzi úrovňou podpôr poľnohospodárstva SR a poľnohospodárstva krajín EÚ-15,“ dodalo MPRV.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
10. júl 2015 13:20

Bolo by vhodné analyzovať ekonomické výsledky podľa podľa jednotlivých krajov SR aby sme mali podrobnejší a reálnejší obraz o našom poľnohospodárstve.

jm
jm
12. júl 2015 8:50

Je to smutné ,ale pravda je ,že orná pôda je nerentabilná . Ak vstupy prevyšujú príjmi z tržieb za komodity. Nakoniec zistíme ,že najvýhodnejšie ostávajú mulčované lúky v horských oblastiach.Minimálne riziko a vynaložená práca pri maximálnej podpore a na prilepšenie environment.

Anonym
Anonym
12. júl 2015 11:10

Keby vsak neboli podpory do polnovyroby (co su aj v inych- uplne zbytocnych sektoroch), ceny by stupli a boli by vyssie trzby. Vtedy by sa ukazalo, ci mulcovat alebo pestovat.

realista
realista
13. júl 2015 8:32

situácia sa bude ešte zhoršovať……
Prečo? ľahká odpoveď – napr. presun medzi piliermi, okresanie viazaných platieb, nové ANC…. a v neposlednom rade ako čítam, tak čítam PRV, podpora finalizácie prvo výrobcami resp ich združeniami temer nikde nič… hlavná vec že sme nezabudli na agroturistiku…..

f.p
f.p
2. november 2015 23:15

asi zabudli na trzby z biopliniek,alebo to rataju do tunela,moja kukuricka