Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Podiel podpôr na výnosoch dosiahol 31 percent

Poľnohospodárstvo SR vykázalo vlani záporný výsledok hospodárenia – stratu vo výške 4,7 milióna eur, ktorá bola o 2,2 milióna eur vyššia ako strata v roku 2013.

Vyplýva to zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o poľnohospodárstve a potravinárstve za rok 2014.

Vlaňajšie výnosy poľnohospodárskeho odvetvia sa medziročne znížili o 2,7 % na 2,285 miliardy eur. Náklady sektora medziročne poklesli o 2,6 % na 2,289 miliardy eur.

„Rok 2014 bol charakteristický výraznými cenovými prepadmi poľnohospodárskych komodít, ktoré nevykompenzoval ani značný nárast naturálnej produkcie. Na cenový vývoj poľnohospodárskych komodít vplývali krátkodobé a dlhodobé faktory, ktoré sa premietli do ekonomiky výrobkov a následne do ekonomiky poľnohospodárskych podnikov,“ priblížil agrorezort.

V minulom roku v medziročnom porovnaní klesla aj pridaná hodnota v odvetví, a to o 7,8 % na 386,5 milióna eur.

„Podiel podpôr na výnosoch dosiahol vlani 30,9 %. Podpory čiastočne kompenzovali stratu, bez nich by väčšina poľnohospodárskych podnikov bola stratová. Pretrvávali naďalej diferencie medzi úrovňou podpôr poľnohospodárstva SR a poľnohospodárstva krajín EÚ-15,“ dodalo MPRV.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Neregistrovaný
Anonym
10. júla 2015 13:20

Bolo by vhodné analyzovať ekonomické výsledky podľa podľa jednotlivých krajov SR aby sme mali podrobnejší a reálnejší obraz o našom poľnohospodárstve.

jm
Neregistrovaný
jm
12. júla 2015 8:50

Je to smutné ,ale pravda je ,že orná pôda je nerentabilná . Ak vstupy prevyšujú príjmi z tržieb za komodity. Nakoniec zistíme ,že najvýhodnejšie ostávajú mulčované lúky v horských oblastiach.Minimálne riziko a vynaložená práca pri maximálnej podpore a na prilepšenie environment.

Anonym
Neregistrovaný
Anonym
12. júla 2015 11:10

Keby vsak neboli podpory do polnovyroby (co su aj v inych- uplne zbytocnych sektoroch), ceny by stupli a boli by vyssie trzby. Vtedy by sa ukazalo, ci mulcovat alebo pestovat.

realista
Neregistrovaný
realista
13. júla 2015 8:32

situácia sa bude ešte zhoršovať……
Prečo? ľahká odpoveď – napr. presun medzi piliermi, okresanie viazaných platieb, nové ANC…. a v neposlednom rade ako čítam, tak čítam PRV, podpora finalizácie prvo výrobcami resp ich združeniami temer nikde nič… hlavná vec že sme nezabudli na agroturistiku…..

f.p
Neregistrovaný
f.p
2. novembra 2015 23:15

asi zabudli na trzby z biopliniek,alebo to rataju do tunela,moja kukuricka