Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Pestujú najmä špeciálne plodiny a ekonomiku majú stabilizovanú

Pestujú najmä špeciálne plodiny a ekonomiku majú stabilizovanú
insert_photoPoľnoinfo.sk – Predseda družstva Stanislav Ferech v poraste osivovej kukurice.

Poľnohospodári v Nižnej pri Piešťanoch sa umiestnili medzi najlepšími poľnohospodárskymi družstvami v produkčných oblastiach v súťaži Top Agro. Čo robí ekonomiku tohto 590 hektárového poľnohospodárskeho podniku, sa už redaktorka Farmárovej nedele spýtala predsedu družstva Stanislava Ferecha.

„Dosahujeme pomerne dobré výsledky v rastlinnej výrobe, či už v pestovaní hustosiatych obilnín, ale najmä v špeciálnych plodinách, ako cukrová repa a osivová kukurica, ktoré nám prinášajú zaujímavý finančný efekt,“ hovorí.

Pri cukrovej repe, ktorú pestujú na štvrtine výmery, zostali aj v ťažkých dobách a to aj z dôvodu pôdnoklimatických podmienok, ktoré sú pre túto plodinu vhodné.

„Máme zaručený odbyt a aj finančné zhodnotenie je pri dobrých úrodách a príplatkoch zaujímavé,” uviedol na margo pestovania cukrovej repy predseda družstva.

Táto okopanina, ktorú na Slovensku pestujeme len na približne 16 tisíc hektároch, je okrem iného vynikajúcou predplodinou, ktorá preverí znalosti každého agronóma.

Ekonomiku u družstevníkov v Nižnej zabezpečuje aj pestovanie osivovej kukurice. Tej sú tu verní už šestnásť rokov. Napriek tomu, že ekonomicky výhodná nie je každý rok, z dlhodobého pohľadu prináša pestovateľom primerané finančné ohodnotenie. Nižšie úrody zrna v porovnaní s merkantilnou kukuricou a oveľa väčšia náročnosť na ľudskú prácu sú kompenzované podstatne vyššími nákupnými cenami.

Autor článku: Juraj Huba – spracované i na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Poľnoinfo.sk – Predseda družstva Stanislav Ferech v poraste osivovej kukurice.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments