Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Pestovatelia zemiakov si pochvaľujú ceny

Pestovatelia zemiakov si pochvaľujú ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zemiakarský zväz Slovenska naznačuje, že tohtoročná hektárová úroda zemiakov bude jedna z najvyšších za posledné roky.

„Zemiakarský zväz Slovenska odhaduje, že v tomto roku sa urodí v priemere 20,08 tony zemiakov na hektár (ha). V porovnaní s minuloročnou sezónou ide pritom o mierny nárast. Vlani bol priemer približne 19 ton/ha, čo spôsobilo suché a horúce leto, ktoré zemiakom neprialo,“ spresnila hovorkyňa komory.

Nástup tohtoročnej pestovateľskej sezóny bol pomerne chladný. Pestovateľov zemiakov zaskočili aprílové mrazy, ktoré poškodili časť budúcej úrody zemiakov. Pre jarné mrazy sa preto posunul približne o 14 dní zber skorých zemiakov, pretože mrazmi zasiahnutá plodina potrebovala čas na regeneráciu.

„Odbytové ceny nových zemiakov sa momentálne držia na úrovni 26 až 27 eurocentov za kilogram. Na toto obdobie je to pre slovenských producentov zemiakov priaznivá cena,“ uviedol predseda Zemiakarského zväzu Slovenska Viliam Bezák.

Zemiakarský zväz Slovenska odhaduje, že v tejto sezóne pestovatelia zasadili zemiaky na výmere asi 7500 ha. Zberové plochy zemiakov na Slovensku pritom dlhodobo z roka na rok klesajú. Kým ešte v roku 1989 predstavovali zberové plochy 55.200 ha, v roku 2000 to bolo 27.000 ha a v roku 2010 už len 11.000 ha.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments