Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Pestovatelia stromčekov vyhlásili boj tým umelým

Pestovatelia stromčekov vyhlásili boj tým umelým
insert_photoTASR - ilustračné foto

Traja malí synovia Rosy Villarrealové pobehujú po ploche s vianočnými stromčekmi, ktoré sú ponúkané na predaj. Je vidieť ich vzrušenie, keď sa vrhajú od jedného zeleného stromčeka k druhému. Chlapci vo veku dva, štyri a šesť rokov vyberajú tentoraz živý stromček a rodičia dúfajú, že vďaka tejto ich novej tradícii budú mať trvalé spomienky.

Pestovatelia vianočných stromčekov v USA sa však obávajú, že rodín ako je táto pomaly ubúda. Umelé stromčeky bývali kedysi neveľmi podarenú imitáciou tých živých, teraz sú ale tak dobré, že je ťažké spoznať, že ide o napodobeninu. Zhruba 75 až 80 percent Američanov, ktorí zdobí vianočný stromček, má teraz umelý.

Hodnota trhu s umelými stromčekmi sa pohybuje okolo jednej miliardy USD a rastie o štyri percentá ročne, aj keď možno tieto stromčeky použiť opakovane.

Pestovatelia stromčekov sa preto rozhodli začať boj s týmto trendom a spojili sily. Vznikol tak Výbor pre propagáciu vianočných stromčekov a na sociálnych médiách sa rozbehla reklamná kampaň, ktorá má vychváliť výhody živých stromčekov. Kampaň sa volá „Sú Vianoce. Zachovajme ich skutočné!“ a je financovaná práve zo stromčekov. Každý pestovateľ prispieva 15 centami za každý vypestovaný stromček.

Séria krátkych filmov na Instagrame a Facebooku ukazuje rodiny, ktoré vyberajú ten správny stromček, odrežú ho a ozdobia. Zameriavajú sa hlavne na takzvané miléniové matky, teda tie narodené po roku 1982. Pestovatelia stromčekov sa totiž obávajú, že mladí, ktorí sa začnú rozhodovať o tradíciách vo svojej rodine, dajú prednosť umelému stromčeku. Pestovatelia by tak prišli o generáciu zákazníkov, hovorí riaditeľka Výboru pre propagáciu vianočných stromčekov Marsha Grayová.

Nie je možné presne určiť, koľko živých vianočných stromčekov sa ročne predá, pretože neexistuje centrálny orgán alebo agentúra, ktorá by tieto informácie zbierala. Národný zväz pre vianočné stromčeky odhaduje, že každým rokom dorastie zhruba 25 miliónov živých stromčekov a pravdepodobne sa väčšina z nich predá.

Významným predajcom umelých stromčekov je v USA spoločnosť Balsam Hill. Jej riaditeľ Thomas Harman tvrdí, že Američania každý rok kúpia zhruba desať miliónov umelých stromčekov. Väčšina ľudí, ktorí si umelý stromček kupujú, uvádza, že im dáva prednosť, pretože je to pohodlnejšie a nehrozia od nich alergie ani požiare.
Harman sa domnieva, že pestovatelia stromčekov hrozbu tých umelých zveličujú. Mnoho rodín má v súčasnosti živý aj umelý stromček. Veľmi populárne sú podľa neho malé farmy, ktoré umožňujú rodinám odrezať si vlastný živý stromček.

„Myslím, že skutočný útlm svojho podnikania vidia farmári, ktorí sú niekde uprostred, pretože väčšina ľudí si ide pre stromček buď do obchodnej siete Home Depot, ktorý podporuje veľkých farmárov, alebo na malú farmu,“ hovorí Harman.

Strach z prevahy umelých stromčekov majú tak podľa neho hlavne stredne veľké farmy.

Casey Grogan patrí už k štvrtej generácii, ktorá pestuje stromčeky na farme v Oregone. Hovorí, že tento strach je skutočný, rovnako ako vysoké a vznešené kaukazské jedle, ktoré pestuje. Oregon je najväčším producentom vianočných stromčekov v USA. Grogan tvrdí, že za posledných desať rokov skončila asi polovica farmárov v jeho okolí.

Vypestovať vianočný stromček zo sadenice trvá osem až desať rokov a je ťažké odhadnúť, ako sa za tie roky vyvinie dopyt, upozorňuje Grogan. Tento rok má v ponuke asi polovicu stromov ako pred desiatimi rokmi a vie, že s každou novou sadenicou v tohtoročnej sezóne vstupuje do rizika, pretože nevie, či o stromček z nej bude v roku 2028 záujem.

„Sme odvetvie, ktoré by tu rado zostalo a existovalo. Ak si ale každý kúpi umelý stromček, nebudeme tu,“ hovorí Grogan. Upozorňuje, že zaobstarať si živý stromček môže byť trochu náročnejšie, ale zároveň dodáva, že nič nie je ľahké. „Za to mimoriadne úsilie to stojí.“

Autor článku: ČTK/AP
Zdroj obrázku: TASR - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments