Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Rastlinná výroba Z domova

Pestovatelia cukrovej repy očakávajú pomoc od štátu

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 306

Zväz pestovateľov cukrovej repy, člen Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), považuje zaradenie cukrovej repy medzi tzv. citlivé komodity za kľúčové systémové opatrenie. Vďaka tomu bola repa podporená v rámci zelenej nafty a naďalej zostáva aj v projekte Rozvoja rastlinnej a živočíšnej výroby Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC). Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Zdôraznila, že systémové opatrenia dlhodobého charakteru na rozdiel od „ad hoc“ riešení prinesú pokoj a istotu pestovateľom, ako aj vlastníkom cukrovarov, pomôžu prežiť krízu a dávajú nádejnú perspektívu pre udržanie tohto strategického odvetvia.

Pestovatelia podľa nej v roku 2018 naplno pociťovali vrcholiacu krízu s cukrom, ktorá spôsobila dramaticky nízke ceny. Cena cukru od ukončenia platnosti kvótovaného režimu klesla takmer o 30 %, v číselnom vyjadrení z hodnoty 490 eur za tonu (t) na 347 eur/t v septembri 2018.

„Žiaľ, v novom režime sa nákupné ceny cukrovej repy odvíjajú od predajnej ceny cukru, ktorú pestovatelia nemôžu ovplyvniť,“ podotkla.

Zväz pestovateľov cukrovej repy podľa Holéciovej očakáva v roku 2019 neustálu podporu zo strany štátu v systémovom riešení dopadu nízkych cien cukru na pestovateľov cukrovej repy poskytnutím podpôr prostredníctvom notifikovanej štátnej pomoci cez normatívy spotreby nafty, ako aj cez projekt Rozvoja rastlinnej a živočíšnej výroby NPPC.

„Zväz rovnako navrhuje vytvorenie ďalšieho systémového opatrenia pre cukrovú repu, kde by sa prostredníctvom notifikovanej štátnej pomoci uhrádzala 60 % časť poistenia voči živelným rizikám,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1460 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.