Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

PDP Veľké Uherce – vyššie úrody kukurice zmenou systému sejby

PDP Veľké Uherce – vyššie úrody kukurice zmenou systému sejby

Poľnohospodárske družstvo podielnikov Veľké Uherce dlhodobo patrí medzi úspešne hospodáriace podniky. Do výroby sa pravidelne snažia zaraďovať nové technológie, ktoré prinášajú potenciál ešte lepších výsledkov. Tentoraz sa bližšie pozrieme na tunajšiu inováciu pri pestovaní kukurice, tá im prináša zaujímavé navýšenie úrod, bez zmeny nákladov na výživu a chemickú ochranu.

Osevný postup

PDP Veľké Uherce hospodári v okolí okresného mesta Partizánske na 2800 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho je len 200 hektárov zaradených do kategórie TTP, zvyšok tvorí orná pôda. V osevnom postupe zvykne mať ozimná repka zastúpenie približne 330 hektárov, ozimná pšenica 620 hektárov, cukrová repa 200 hektárov, jarný jačmeň 400 hektárov a ozimný 70 hektárov, raž na zeleno do 60 hektárov a na zvyšku pestujú krmoviny pre početné stavy dobytka. V Uherciach chovajú okolo 800 dojníc. Úrodnosť pôd tak pravidelne zvyšujú maštaľným hnojom, ročne vyhnoja 600 ha v priemernej dávke po 30 t/ha.

Nový systém sejby

Plodinou, ktorú vyzdvihneme osobitne je kukurica. Na miestnych poliach má pravidelne zastúpenie až na takmer 600 ha, z toho 350 ha slúži na siláž, 100 ha na CCM a zvyšok zberajú na suché zrno. Pomer ovplyvňuje úroda v jednotlivých rokoch, pretože najskôr musia vyrobiť až 10 tisíc ton siláže a následne 1000 ton CCM.

Vlani sa rozhodli vyskúšať nový systém sejby kukurice Delta Row od LEMKEN-u. Sejačkou Azurit zasiali 20 ha silážnej kukurice po raži. Už od začiatku sa porast vyvíjal pekne rovnomerne, v porovnaní s vedľajšou konvenčne zasiatou kukuricou (rovnaká parcela a rovnaké osivo).

Na jar tohto roka už siali vlastným 8-riadkovým Azurit-om. Ten agregujú so sejacím strojom LEMKEN Compact-Solitair 9, jednoduchou výmenou zadnej sekcie na výsev hustosiatych plodín za presnú sejačku Azurit. Kombinácia tak dokáže jedným prejazdom pripraviť pôdu rotačnými bránami, prihnojiť do riadku a presne zasiať.

Viac priestoru pre rast

O aktuálnych skúsenostiach s novým systémom sejby LEMKEN Azurit, povedal viac agronóm PDP Veľké Uherce Ing. Ján Kaniansky:

„Rastliny majú okolo seba až o 70 percent viac priestoru pre rast, dostáva sa k nim preto viac vody a svetla. Vedľa seba sme v rovnaký deň zasiali ten istý hybrid Replik klasickou konvenčnou sejačkou na presný výsev a novým Azurit-om. Kukurica rovnako vzišla, ale následne v riadkoch Delta Row rýchlejšie rástla, tým pádom skôr hodí metlinu a má viac času na tvorbu šúľka. Ukazuje sa, že dochádza aj k lepšiemu opeleniu. Veľmi milo nás prekvapila úroda, pri zbere CCM sme zaznamenali až 12,5 t/ha, na naše podmienky vynikajúce číslo,” myslí si agronóm.

Podľa neho v inej časti chotára, keď zberali klasicky vysiatu kukuricu, tak úroda bola o 2,5 t/ha nižšia.

“Pritom tu bolo viac zrážok počas vegetácie. Ešte väčšiu vypovedaciu hodnotu má úroda silážnej kukurice. Klasicky sme zasiali 20 ha a vedľa 40 ha Azurit-om. Rozdiel bol dosť podstatný, 30 t/ha oproti 40 t/ha. LEMKEN-om šetríme navyše čas a pracovné operácie pri hnojení, pretože sejačka dokáže jedným prejazdom rotačnými bránami zapraviť predtým rozhodenú močovinu, prihnojiť pod pätu Amofos a zasiať. Len na tomto sme si spočítali, že sa nám Azurit zaplatí v priebehu 5-6 rokov. A to sme ešte ani nepočítali s navýšením úrod. Pritom používame rovnaké vstupy ako doteraz, vrátane rovnakej techniky na plečkovanie a zber. Ďalšou veľkou výhodou novej sejačky je centrálny zásobník na osivo a hnojivo,“ myslí si Ján Kaniansky.

Technika v družstve je najmä modrá

Sejaciu kombináciu agregujú s 340-koňovým traktorom, pričom za 10 hodinovú zmenu zasejú podľa podmienok 25 až 35 ha.

S technikou LEMKEN majú vo Veľkých Uherciach dlhoročné skúsenosti. O spokojnosti najlepšie napovedá fakt, že v súčasnosti väčšina prác pri príprave pôdy a sejbe zvládajú práve týmito strojmi. Napríklad k diskovému podmietaču Rubin 12 dodáva Ing. Kaniansky skúsenosť z tohto roka:

„Ak by sme nemali tieto disky, ani si neviem predstaviť ako by sme pripravili pôdu pod repky.“

Celkovo vlastnia od LEMKEN-u aj päť pluhov, sejačku Compact-Solitair 9, diskový podmietač Rubin 9 a spomínaný Rubin 12, radličkový kyprič Thorit a dva Korund-y.

Autor článku: Štefan Ščecina, mesačník AGROMAGAZÍN
Zdroj obrázku: autor: Ing. Ján Kaniansky, agronóm PDP Veľké Uherce

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1560 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments