Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Otázny vplyv zníženej DPH na ceny potravín

Otázny vplyv zníženej DPH na ceny potravín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Od januára sa na ďalší balík potravín bude vzťahovať znížená DPH. Očakávania spotrebiteľov o poklese cien na pultoch povzbudzujú aj reklamy niektorých obchodníkov, ktorí ceny tlačia nadol ešte pred platnosťou zákona. Podľa potravinárov aj odborníkov by ale očakávania nemali byť privysoké. To, či sa znížená DPH na pultoch prejaví, je otázne.

Rapídne zvyšovanie minimálnej mzdy

„Rapídne zvyšovanie minimálnej mzdy a príplatkov ku mzde, sociálne balíčky, ale aj externé faktory (ceny vstupných komodít a energie) budú zásadným spôsobom pôsobiť proti poklesu cien potravín. Je preto realistickejšie očakávať, že rozšírenie zníženej sadzby DPH na ďalšie skupiny potravín sa premietnu do pomalšieho rastu ich cien. Zároveň pripomíname, že pre zdravé fungovanie trhovej ekonomiky je absolútne nevyhnutnou podmienkou voľná cenotvorba. Pokusy kontrolovať a riadiť ceny podľa aktuálnej vôle politikov a blízkosti volieb končia škodami na podnikateľskom sektore a spotrebiteľoch samotných,“ vyjadril sa analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martin Vlachynský.

INESS vypracoval analýzu zníženia sadzby DPH na potraviny, v ktorej konštatuje, že očakávania sú skôr prehnané. Ceny potravín sú na Slovensku stále nižšie, ako je priemer Európskej únie. K ich rastu prispievajú aj spomínané opatrenia vlády, aj situácia na globálnom trhu. Hoci obchodníci deklarujú, že zníženie DPH do cien premietnu, tiež na pultoch neočakávajú výrazné zmeny.

SAMO: Znížená sadzba DPH pri vybraných komoditách iba spomalí rast cien

„Obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu férovo prenesú zníženú DPH do cien. Treba však poznamenať, že od 1. januára 2020 vďaka zásahom vlády výrazne stúpnu náklady poľnohospodárom, potravinárom aj obchodníkom cez skokový nárast minimálnej mzdy, tým automaticky aj príplatkov za prácu cez víkend, v noci a sviatok a k tomu treba ešte prirátať výrazné zvýšenie cien energií a iných zákonných poplatkov. Tak ako uvádza nezávislá analýza od INESS, dá sa predpokladať, že znížená sadzba DPH pri vybraných komoditách v priemere iba spomalí rast cien,“ uviedol Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Rozdielny názor nemajú ani samotní potravinári.

Rožky, kefír, pór a duly

„Zníženie DPH sa týka nejakého rozsahu potravín, ktorý nie je malý. Neviem si predstaviť, ako sa to bude kontrolovať, navyše, kontrola by musela byť priebežná. Dá sa povedať, že možno ceny klesnú, napokon aj v aktivitách obchodných reťazcov vidieť už teraz pred platnosťou legislatívy, že sa prezentuje pokles cien. Otázne je, dokedy to tak bude. Zároveň si treba uvedomiť, že náklady na produkciu potravín nám neustále stúpajú. Takže ak náklady rastú, a ceny aj klesnú, popri tom sa obchodné reťazce budú snažiť udržať svoju ziskovosť, je to v konflikte a výsledkom možno bude nejaká nula,“ dodal predseda Únie potravinárov Slovenska Stanislav Voskár.

Od roku 2016 u nás platí znížená DPH na maslo, mlieko, chlieb, čerstvé mäso a sladkovodné ryby. Od roku 2020 sa do okruhu potravín so zníženou DPH pridá aj med, ovocné a zeleninové šťavy bez pridaného cukru, čerstvé rožky, cmar, kyslé mlieko, jogurty, kefír, smotana, ovčia bryndza, strukoviny, zemiaky, rajčiaky, cibuľa, cesnak, pór kapusta, karfiol, kaleráb, hlávkový šalát, šalátové uhorky, jablká, hrušky a duly.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments