Odbytové organizácie ako prvok cenovej stability
Poľnohospodári v Českej republike dostávajú podľa Poľnohospodárskeho zväzu ČR málo zaplatené za ošípané a čelia tlaku na znižovanie výkupných cien mlieka. Pri obilninách ich ceny zaostávajú za svetovými, problémy sa týkajú aj ďalších produktov, vrátane zemiakov a cukrovej repy.
Na zasadnutí výboru zväzu to povedal jeho predseda Martin Pýcha. Poľnohospodári, ktorých oslovila ČTK, hovorili o vplyvoch sucha na tohtoročnú úrodu a o nezvyčajne skorom začiatku žatvy.
„Našli by sme len veľmi málo komodít, pri ktorých môžeme povedať, že je u nich situácia dobrá alebo aspoň uspokojivá,“ povedal Pýcha. V prípade mlieka sa síce v Česku výkup v tohtoročnom prvom štvrťroku zvýšil o 4,1 percenta, ale jeho cena kopíruje pokles cien v zahraničí.
„Tu je významná úloha odbytových organizácií, ktoré sa snažia maximálnym spôsobom zabrániť tomu poklesu,“ povedal predseda zväzu.
Vlani sa platby za mlieko zlepšili.
„Koncom roka cena mlieka kulminovala a odvtedy padá,“ povedal ČTK predseda Výrobno-obchodného družstva Kameň na Pelhřimovsku Josef Houček. Družstvo má 820 dojníc, od chovu ustupovať nebude.
„V poľnohospodárstve sa nikdy nevyplatilo robiť závery ‚zo dňa na deň‘,“ podotkol Houček.
Chovatelia ošípaných podľa zväzu predávali tento rok do apríla za ceny, ktoré nepokrývali ich výrobné náklady. Dostávali okolo 27 korún (1,05 eur) za kilogram (v živej hmotnosti).
„Viete, že kto chováte ošípané, máte problém ich vôbec uplatniť na českom trhu, pretože vás veľmi významne vytláčajú lacné dovozy,“ povedal Pýcha.
Dôvod k veľkému optimizmu nie je podľa predsedu ani u obilnín, pri ktorých sú ceny v ČR o pätinu nižšie ako vo svete. Podľa Pýchy pri rastlinných komoditách chýbajú silné odbytové organizácie a poľnohospodári si nedokážu vyššiu cenu vybojovať.
„Veľmi často sú medzi vami a finálnym kupujúcim dvaja alebo traja obchodníci, ktorí s obilninami obchodujú a všetci na tom chcú mať nejakú maržu,“ uviedol. Riešením by podľa Pýchy mohla byť komoditná burza pre rastlinné produkty.
Podľa pestovateľov v Pardubickom kraji, ktorých oslovila ČTK, sa dajú čakať zlé ceny za cukrovú repu, čo je podľa nich spôsobené vysokými zásobami cukru. V tomto kraji už začal zber ozimého jačmeňa.
„Sucho sa prejavilo na všetkých plodinách, repkou počnúc,“ povedal predseda predstavenstva Agrodružsva Klas Ladislav Štěpánek. Pokles výnosov u obilia v regióne odhadol na štvrtinu až 30 percent.
Vykupna cena ,odbytove organizacie? Naraz?Ved sa tu vykirkovalo, ze kapitalisticky trh vsetko vyriesi, aky je spravodlivy a ze len trh zaruci kvalitu,smiali sa zo zasahov statu a naraz tu idu zavadzat akesi odbytove organizacie a vybojovavat cenu pre komodity.
mili jaro trh je kapitalisticky ale podniky v polnnohospodarske su socialisticke na90% atych par ziskovych kapitalistickych to z biedy nevytrhne