Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Odbytové družstvá pomáhajú ovocinárstvu k rozvoju

Odbytové družstvá pomáhajú ovocinárstvu k rozvoju
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Listovanie v štatistike napovedá, že spotrebujeme 200 gramov ovocia za deň. V Európskej únii je priemerná spotreba na osobu 390 gramov a lekármi odporúčaná dávka je 500 gramov. V Portugalsku konzumujú ovocie na úrovni odporúčanej zdravotníkmi, a v Grécku napríklad až 680 gramov. Teda – my Slováci máme čo doháňať. Pritom sú u nás mimoriadne vhodné podmienky na pestovanie ovocia. Ale kým pred desiatimi rokmi sme mali 16 a pol tisíc hektárov ovocných sadov, dnes iba 9 tisíc. Z toho je iba 5 tisíc hektárov intenzívnych ovocných sadov. Priestor na rozvoj ovocinárstva sa otvára.

Cieľom Ministerstva pôdohospodárstva je nárast nových sadov až o tisíc hektárov ročne. Predseda Ovocinárskej únie Marián Varga tvrdí, že výsadbu sadov determinujú viaceré faktory, z ktorých niektoré vieme ovplyvniť okamžite a iné nie.

Medzi výhody, ktorými Slovensko disponuje, patrí kvalitný biologický materiál, z ktorým sa nemôže pochváliť žiadna z nových členských štátov Európskej únie.

„Výsadbový materiál predávame do zahraničia, nie len v priestore Európskej únie, ale aj Afriky. Predajom tohto materiálu posilňujeme konkurenciu a ochudobňujeme našu obchodnú bilanciu,“ hovorí M. Varga.

Ako ďalej tvrdí, medzi ďalšie výhody patria ideálne chuťové vlastnosti nášho ovocia. Naopak, rozvoju ovocinárstva bránia vlastnícke vzťahy k pôde a finančná poddimenzovanosť odvetvia a tým aj nedostatok prostriedkov na nové investície.

„V súčasnosti vysádzame 100 hektárov ročne a skočiť odrazu na desaťnásobok je nereálny cieľ, mnohokrát si ale musíme stanoviť nereálne ciele, aby nás to pohlo dopredu,“ myslí si M. Varga.

Podľa jeho názoru je priaznivým javom to, že sa mení stratégia štátnej pôdy, pôdy neznámych vlastníkov, ale aj cirkevnej pôdy, ktorá doteraz nebola tak ústretová pre trvalé kultúry.

„Keď vieme vyriešiť podstatu problémov, tak mnohé problémy sa vedia vyriešiť vedľa nich,“ hovorí Varga.

Rozvoju ovocinárstva a uplatneniu produktov na zahraničnom trhu pomáhajú na Slovensku aj dve odbytové združenia SK Fruit a Bonum.

„Základnou myšlienkou je predať tú produkciu ovocia, ktorú naši členovia vyprodukujú. Európska únia podporuje myšlienku zakladania odbytových organizácií, pretože takto môžu výrobcovia lepšie umiestniť svoju produkciu na trhu,“ povedal Peter Turlík z odbytového družstva Bonum.

Ako ďalej tvrdí, keď odbytovú organizáciu zakladali, bolo ich šesť členov a v súčasnosti ich už registrujú jedenásť. Členovia v družstve sa nestránia ani samostatne hospodáriaci roľníci.

„Uvedomujeme si, že v odbytovom družstve sa dokážeme lepšie presadiť, ako samostatne,“ hovorí začínajúci ovocinár Marek Šály z okresu Žarnovica.

Ako ale zhodne tvrdia, napriek tomu, že sú v jednom odbytovom družstve, musí medzi nimi existovať konkurencia. Neberú ju ale ako niečo negatívne, ale ako to, čo ich posúva dopredu.

„Tí mladí už nastupujú v našom odbytovom družstve do rozbehnutého vlaku a musíme im dať myšlienky, aby sa dostali na našu úroveň,“ uviedol M. Varga.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
12. máj 2009 12:29

ak začínam s ovocinárstvom, s akými mpodporami môžem nrátať?

Juraj Huba
Juraj Huba
12. máj 2009 12:43

Dobrý deň, článok o podporách sme uverejnili práve dnes. Ak sa ale pýtate na podpory pri začatí podnikania v ovocinárskej výrobe, tie sú napríklad z Programu rozvoja vidieka 2007 – 2013 v Osi 1, opatrenie Modernizácia fariem – Podpora tvorby nových pracovných miest alebo aj Sektorová výzva pre pestovateľov ovocia,… Celý komentár »