Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Ochranárske organizácie požadujú ozelenenie poľnohospodárstva

Intenzívne hospodárenie vedie k úbytku vtáctva, hmyzu aj opeľovačov. Za úbytkom biodiverzity stojí spoločná poľnohospodárska politika (SPP) Európskej únie, tvrdia ochranárske organizácie. Požadujú preto ozelenenie poľnohospodárstva. V petícii „Za živú krajinu“ žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva, aby urobilo „zásadné zmeny v podpore farmárom“. Informoval o tom Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

„Posledné desaťročia strácame biodiverzitu bezprecedentným tempom. V Európe početnosť bežných druhov vtáctva klesla o 55 percent, hmyzu o 74 percent. Ani na Slovensku nie je situácia iná,“ hovorí Ridzoň.

Dodal, že početnosť lastovičiek klesla za desať rokov o polovicu. Taktiež aj bežné jarabice prežívajú na posledných miestach na Slovensku.

Najbližšie mesiace sa bude rozhodovať o podobe poľnohospodárskej politiky na Slovensku a v Európe. Organizácie podotýkajú, že predošlé úpravy v nej v prospech prírody nepriniesli zásadné zmeny.

Ochranári tvrdia, že nevhodné nastavenie SPP je kritizované už dlhodobo. V aktuálnom programovom období malo dôjsť k zmene dotácií tak, aby brali väčší ohľad na prírodu, a to vyčlenením oblastí ekologického záujmu. V petícii požadujú aj väčšiu podporu farmárov, ktorí hospodária s ohľadom na prírodu.

Podpora vidieka spočíva aj v podpore vhodného hospodárenia v lesoch.

„Takáto zmena je dôležitá nielen pre ochranu biodiverzity, ale aj pre celkovú stabilitu krajiny v čase silnejúcej klimatickej zmeny,“ zhodnotil Karol Kaliský z iniciatívy My sme les.

Adriana Brossmannová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia uviedla, že ak sa naplnia požiadavky petície, prínosom bude častejšie striedanie plodín, zmenšenie plodných blokov či obnova lúk. Opatrenia sú však dôležité napríklad aj pre lepšie zvládanie prívalových dažďov a ich absorpciu, poznamenala.

Environmentálne organizácie v petícii predstavili osem bodov, ktoré majú pomôcť poľnohospodárskej politike. Petíciu podľa organizácií podporilo takmer 10.000 ľudí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1569 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. G.S.
    15. septembra 2020

    Klamstvá. Lastovičky poklesli, lebo im likvidujú hniezda na domoch a poklesli stavy zvierat a tým aj počty hospodárskych objektov kde si robili hniezda. Ja som zas naopak v mojej maštali za desať rokov videl rýchly nárast ich stavov. Takže na vine nie je poľnohospodárska politika ale neochota ľudí spolunažívať s lastovičkami. Ja sa im teším aj keď mi robia bordel a niektorí im nadávajú a nechcú ich. O počtoch hmyzu môžeme diskutovať. Možno niektoré druhy poklesli ale múch , komárov, ovadov je po milú… . Aj preto sa majú lastovičky dobre. Ja keď pôjdem striekať polia insekticídmi a potom tam urobím „štúdiu“ tak výsledky budú určite katastrofálne ale skutočnosť bude úplne iná.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.