Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Nový zákon môže zabrzdiť trh s pôdou a zvýšiť jej cenu

Nový zákon môže zabrzdiť trh s pôdou a zvýšiť jej cenu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nový zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku zabrzdí trh s poľnohospodárskou pôdou na Slovensku, z dlhodobého hľadiska zvýši jej ceny, ako aj transakčné náklady, domnieva sa odborníčka na pozemkové právo Anna Bandlerová zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

„Európska únia požaduje od SR voľný pohyb kapitálu, vrátane obchodovania s nehnuteľnosťami, len pre krajiny EÚ. Avšak slovenský zákonodarca prikročil k radikálnemu kroku. Zliberalizoval obchod s nehnuteľnosťami vrátane poľnohospodárskej a lesnej pôdy nielen pre všetkých cudzozemcov z členských štátov EÚ, ale aj pre občanov z tretích krajín mimo EÚ. Na druhej strane ako protiváhu tohto kroku stanovil komplikované nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy s podmienkami a obmedzeniami, ktoré platia aj pre slovenských tuzemcov,“ povedala Bandlerová.

Nadobúdať vlastníctvo k poľnohospodárskemu pozemku môže napríklad len fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt, a to najmenej desať rokov. Právnická osoba musí mať na Slovensku sídlo tiež najmenej desať rokov. Ďalšou podmienkou je, že poľnohospodársku výrobu vykonávajú ako podnikanie najmenej tri roky predo dňom uzavretia zmluvy v obci susediacej s obcou, v ktorej sa pozemok nachádza alebo bez ohľadu na miesto podnikania.  

„Otázne je, ako sa v prípade vzniku sporu vyrovnajú súdy so skutočnosťou, že nadobúdateľ má sídlo v jednej obci, ale podniká vo viacerých obciach. Bežné je to najmä u väčších poľnohospodárskych subjektov,“ pripomenula Bandlerová.

Rezortu pôdohospodárstva nie je jasné, s akými spormi by sa mali súdy vyrovnávať.

„Zákon jasne špecifikuje trvalý pobyt alebo sídlo na území SR, avšak z hľadiska nadobúdania vlastníctva k poľnohospodárskym pozemkom jednoznačne určuje tri roky podnikania v katastri alebo v susednej obci, kde subjekt plánuje pôdu nakupovať,“ reagoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Peter Hajnala.

K zabrzdeniu predaja poľnohospodárskej pôdy podľa rezortu pôdohospodárstva nedôjde.

„Úkony sa budú väčšinou, okrem spresnenia ponuky a žiadosti o vydanie osvedčenia, uskutočňovať len prostredníctvom elektronickej komunikácie. Všetky náklady sú zo zákona bezodplatné, vrátane bezodplatnej inzercie na webovom sídle ministerstva. K zvýšeniu cien môže dôjsť len z hľadiska zvýšenia požiadaviek predávajúcich, pretože jedine oni určujú ceny a nie sú ničím viazaní,“ oponoval Hajnala.

Pripomenul tiež, že k obmedzeniu okruhu kupujúcich pristúpil štát preto, že ide o predaj poľnohospodárskej pôdy.

„Pôda je spoločným bohatstvom občanov štátu a dedičstvom budúcich generácií. Zaslúži si zvýšenú ochranu z hľadiska jej ďalšieho využívania,“ domnieva sa Hajnala.

Rezort nepredpokladá ani to, že stúpne počet súdnych sporov.

„Stále ide o zmluvu medzi prevádzajúcim a nadobúdateľom, kde štát len upravuje niektoré podmienky postupu prevodu. Vzhľadom na význam ochrany poľnohospodárskej pôdy pre poľnohospodársku výrobu ide o zanedbateľné zdržanie, ktoré ani nemusí nastať výberom správnej osoby, na ktorú sa prevedie poľnohospodársky pozemok,“ dodal hovorca rezortu pôdohospodárstva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments