Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Nový komisár pre poľnohospodárstvo je pre rovnocennejšie prerozdelenie priamych platieb

Nový komisár pre poľnohospodárstvo je pre rovnocennejšie prerozdelenie priamych platieb
insert_photoEurópska komisia

Poslanci Európskeho parlamentu dnes schválili 26 kandidátov pre Európsku komisiu a umožnili tak členom nového kolégia predsedu Barrosa, aby začali vykonávať svoje funkcie. Za Komisiu hlasovala výrazná väčšina poslancov (488 hlasov), proti bolo 137 hlasujúcich a 72 poslancov sa zdržalo.

Nová Komisia mala začať pôsobiť v novembri 2009, ale menovanie sa oneskorilo kvôli posunu ratifikácie Lisabonskej zmluvy a preto, že bulharská nominantka stiahla po vypočutí v januári svoju kandidatúru. Rumianu Želevovú nahradila viceprezidentka Svetovej banky Kristalina Georgievová.

Spoločne s predsedom Barrosom má 27-členný tím zástupcu z každého členského štátu EÚ. Štrnásť súčasných členov, predsedu nevynímajúc, pôsobilo aj v predchádzajúcej Komisii. Komisárku pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerovú Boelovú, ale nahradil rumunský kandidát Dacian Ciolos. Ten sa už počas trojhodinového vypočutia v Európskom parlamente, v polovici januára, vyjadril, že jeho hlavnou prioritou je definovať perspektívy Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013.

Rumunský nominant poslancom povedal, že reformovaná politika by farmárom mala dať stabilné a predvídateľné prostredie, spotrebiteľom bezpečnú a zdravú potravinu a daňovým poplatníkom istotu, že ich peniaze sú využívané efektívnym a transparentným spôsobom.

Podľa jeho slov je obmedzovanie produkčnej kapacity európskeho poľnohospodárstva proti záujmom EÚ a preto chce presadzovať vhodne financovanú poľnohospodársku politiku aj po roku 2013.

Podľa nominanta je súčasný európsky rozpočet pre poľnohospodárstvo vyrovnaný.

„Cena za nepodporovanie odvetvia by bola privysoká, najmä pokiaľ ide o potravinovú bezpečnosť. Reforma neznamená znižovanie rozpočtu. Potrebujeme prostriedky na dosahovanie našich cieľov,“ hovorí Dacian Ciolos.

Ten zdôraznil, že priame platby v rámci prvého pilieru SPP sú dôležitou súčasťou príjmu farmárov a mali by sa zachovať, no vyzval k prehodnoteniu nastavenia tak, aby boli rovnocennejšie. Podľa jeho slov by budúce platby mali prebiehať podľa „jednotného systému“ no s prihliadnutím na regionálne rozdiely.

Ako ďalej dodal “priame platby by mali zaručiť minimálnu úroveň príjmov poľnohospodárov”.

Dacian Cioloş bol ministrom poľnohospodárstva Rumunska od októbra 2007 do decembra 2008. Po absolvovaní štúdií poľnohospodárstva v Rumunsku a Francúzsku, pracoval ako expert pre zastúpenie Európskej komisie v Bukurešti. Nový komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka má štyridsať rokov.

Autor článku: Európska komisia, Euractiv a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska komisia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments