Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Novela o hnojivách podľa opozície ohrozí živočíšnu výrobu

Novela o hnojivách podľa opozície ohrozí živočíšnu výrobu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novela zákona o hnojivách skomplikuje život podnikateľom v živočíšnej výrobe. Zhodujú sa na tom opoziční poslanci Zsolt Simon (nezaradený) a Anna Zemanová (SaS). Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) to odmieta. O novele rokovali poslanci v závere druhého rokovacieho dňa 19. schôdze Národnej rady SR.

 “Zákon nepomáha podnikateľom v živočíšnej výrobe,” povedala Zemanová, podľa ktorej by mal prestať pohon na podnikateľov v živočíšnej výrobe. Poslankyňa ale súhlasí, že sa musia prísne dodržiavať pravidlá ochrany pôdy.

Podľa Simona právna norma ohrozí živočíšnu výboru na Slovensku.

“Zákon hovorí o tom, že poľnohospodár nebude môcť vyvážať maštaľný hnoj na voľnú skládku v čase, kedy nie je možné hnojiť. Ale on nechce hnojiť, len chce hnoj vyviezť na hnojisko. Hnoj sa predsa produkuje neustále,” uviedol.

Upozornil, že podľa návrhu má mať poľnohospodár zabezpečené hnojisko. Poznamenal, že napríklad betónové hnojisko je drahé a nemá ho každý. Navyše, živočíšna výroba nemá podľa Simona vysokú rentabilitu a táto podmienka môže teda farmárov likvidovať.

Ministerka Matečná odmieta reči o likvidácii živočíšnej výroby.

“Dali sme jeden jediný odkaz, že vývoz na voľnú skládku sa nesmie uskutočniť v období, v ktorom je používanie dusíkatých látok v zraniteľných oblastiach zakázané. To znamená obdobie zimné. Čiže na tri až štyri mesiace musia mať skladovacie priestory na hnojivá,” vysvetlila Matečná.

Novela zákona o hnojivách by mala podľa rezortu pôdohospodárstva pomôcť zlepšiť ochranu podzemných vôd.

“Návrh zákona sa predkladá z dôvodu úpravy správnych aplikačných postupov tak, aby nedochádzalo k bodovému znečisteniu, respektíve aby sa predišlo možnej kontaminácii podzemných vôd s následným vstupom nežiaducich látok do potravinového reťazca,” zdôvodnila ministerka.

Právna norma má upraviť aj obdobie dočasného uskladnenia hospodárskych hnojív na poľnohospodárskej pôde v zraniteľných oblastiach.

Poslanci sa do lavíc vrátia vo štvrtok (7.9.), kedy budú hovoriť o ďalších bodoch programu. Čaká ich aj pravidelná Hodina otázok a po nej riadne rokovanie pléna vystrieda mimoriadne. Na ňom sa opozícia pokúsi odvolať ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) pre kauzu Čistý deň. Výhrady má k nemu aj SNS. Na výboroch poslanci SNS o návrhu buď nehlasovali, alebo sa zdržali. Vláda dnes rozhodla, že s Richterovým odvolaním nesúhlasí a návrh opozície považuje za účelový.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
bps
bps
7. september 2017 18:22

A tak znova sa maďar, mimochodom najväčší Slovenský poľnohospodár v NR SR, zastal Slovače… Uvedomuje si vlastne niekto ďalšiu ranu živočíšnej výrobe???!!! Okamžite mala byť vyhlásená výzva na hnojiská v týchto katastroch. Samozrejme, kde ŽV ešte existuje… A MAĎAR !!! sa ani neodvážil siahnuť na LFA. Tak !

HanKa
HanKa
7. september 2017 21:26

Ďalšia rana malým SHR – tí veľkí tiežprivatizéri a finančné skupiny – novodobí vlastníci družstiev, ktorí chovajú ekodobytok len na ekodotácie a likvidujú pôdu – tí hnojiská majú vybudované ešte zo štátneho – za komunistov. Asi sa malým poľnohospodárom začína dariť, keď prichádza ďalšia podpásovka.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
8. september 2017 10:26

Agrárnu politiku Slovenska realizuje SNS strana, ktorá sa transformovala na Stranu neidentifikovaných schizofrenikov. Pokles stavov zvierat na Slovensku naberá na obrátkach. Chov ošípaných je na dne, HD sme úspešne v prospech EÚ decimovali, ovce sme si úspešne začali likvidovať vďaka našej celebrite na čele rezortu. Hydinu nám decimuje dovoz pochybnej… Celý komentár »

jm
jm
8. september 2017 22:22

Neverím že či sa nájde v rámci celej SR firma ktorá si dovolí investíciu ako je hnojisko v zmysle nariadenia bez štátnej pomoci. totiž ak ktokoľvek vyrába svoj produkt v strate jednoducho nemôže predsa investovať do opatrení NR SR,lebo nemá z čoho . Alebo sa mýlim? Možno aj ,ale by… Celý komentár »

agrisato
agrisato
8. september 2017 23:01

jm ! Ako vždy ! Trafil si…