Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Nové poplatky pre chovateľov hospodárskych zvierat

Nové poplatky pre chovateľov hospodárskych zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po výraznom náraste cien energií, hnojív a krmív zostalo bez povšimnutia zavedenie nových, respektíve úpravy starých poplatkov pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Národná rada ešte v novembri schválila zmenu zákona o správnych poplatkoch. K niekoľkým dovtedy spoplatneným úkonom pribudli od nového roka ďalšie poplatky vo výške od 10 po 300 eur.

„Cieľom tejto úpravy bolo pokryť administratívne náklady pri výkone odborných činností. Jedine ŠVPS SR nevyberala žiadne poplatky za výkon odborných činností na rozdiel od iných organizácií, ako je napríklad Úrad verejného zdravotníctva SR,“ uvádza Jaroslav Karahuta (Sme rodina), predkladateľ zmeny zákona o správnych poplatkoch.

Šéf pôdohospodárskeho výboru Národnej rady J. Karahuta hovorí, že výška jednotlivých poplatkov neprevyšuje priemer okolitých štátov.

„Výška poplatkov je stanovená na základe náročnosti jednotlivých výkonov. Poplatky nad 100 eur sa týkajú hlavne prevencie zamedzenia nelegálneho množenia a vývozu spoločenských zvierat. Poplatky pri chovoch hospodárskych zvierat súvisia so zabezpečením trvalej kontroly a registrácie aj pre prípad možných finančných náhrad pri výskyte nebezpečných chorôb, vrátane zoonóz pri vývozoch do tretích krajín. V porovnaní s okolitými štátmi sú poplatky na podstatne nižšej úrovni a v nižšom rozsahu,“ dopĺňa Jaroslav Karahuta.

Dôvodová správa uvádza, že zmena zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy a čiastočne negatívny vplyv na podnikateľské prostredie. Zmena zákona bola schválená 92 hlasmi poslancov najmä za klub OĽaNO, Smer – SD alebo Sme Rodina. Okrem Jany Bittó Cigánikovej boli proti poslanci z SaS.

Bíreš: Poplatky nie sú príjmom ŠVPS, ale príjmom štátneho rozpočtu

Ako sa na zmenu správnych poplatkov pozerá ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy?

„Toto nie je celkom otázka na veterinárnu a potravinovú správu a už vôbec nie na výšku jej príjmov. Orgány veterinárnej správy a úradnej kontroly potravín sú orgánmi štátnej správy. Výkon jednotlivých administratívnych úkonov v súvislosti s výkonom kompetencií je hradený zo štátneho rozpočtu. Vzhľadom na súčasnú situáciu, nárast personálnych aj iných ekonomických nákladov v súvislosti s jednotlivými úkonmi pri rozhodovacej činnosti orgánov veterinárnej správy a úradnej kontroly potravín, bol hlavným dôvodom zavedenia jednotlivých správnych poplatkov. V danom prípade išlo o návrh poslanca NR SR s tým, že so zavedením správnych poplatkov vo veterinárnej a potravinovej oblasti súhlasila aj ŠVPS SR. Podotýkam, že vybrané správne poplatky nie sú príjmom orgánov veterinárnej správy, ale príjmom štátneho rozpočtu, položky Všeobecná pokladničná správa,“ vysvetľuje Jozef Bíreš, šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

Glovaťák: Som úprimne sklamaný

Menej pochopenia pre zavedenie poplatkov majú mladí, respektíve začínajúci poľnohospodári. Spoplatnenie viacerých už aj tak dosť administratívne náročných úkonov, ich neteší.

Boli sme zaskočení tým, že sa zavádzajú nové poplatky a staré sa zvyšujú. Nielen, že je to ďalšia finančná záťaž pre farmárov, ale bude to aj ďalšia administratíva a to aj pre štát. Som úprimne sklamaný z prístupu ľudí spravujúcich túto krajinu. Na jednej strane počúvame ako idú pomáhať začínajúcim farmárom, na druhej strane prídu napríklad aj s poplatkom za registráciu chovov hospodárskych zvierat a chovov farmových zvierat. Pre fyzickú osobu 33 eur, fyzickú osobu – podnikateľa a právnickú osobu 100 eur. Bol som presvedčený, že prioritou sú systémové zmeny a uľahčenie podnikania. Namiesto toho vznikli poplatky, ktoré znížia konkurencieschopnosť nášho poľnohospodárstva,“ povedal Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku.

Holéciová: Nebolo by korektné komentovať zhoršenie podnikateľského prostredia

Medzi inými v poplatkovom zozname možno nájsť napríklad Vydanie rozhodnutia o schválení prevádzkarne pre potraviny živočíšneho pôvodu bez časového obmedzenia  za 100 eur, Vydanie rozhodnutia o povolení prepravcu zvierat v sume 150 eur, či Posúdenie vnútroštátnych príručiek správnej hygienickej praxe za 100 eur.

Ak chce poľnohospodár podnikať naporiadku, tak sa to proste nazbiera a niekedy aj odradí od plánu robiť to „čisto“, nielen fyziologicky, ale aj papierovo.

„Návrh s nami nebol odkomunikovaný, no Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa v prípade nových navrhovaných poplatkov nezapojila do medzirezortného pripomienkového konania (MPK). Domnievame sa, že dôvodom „neodkomunikovania“ zo strany navrhovateľa bol práve fakt, že SPPK sa do MPK nezapojila. Nakoľko sme sa do MPK nezapojili, nebolo by od nás korektné komentovať otázku týkajúcu sa zhoršenia podnikateľského prostredia. Preto sa k tejto téme nebudeme vyjadrovať,” objasnila Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Autor článku: Mário Hanzel - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
22. apríl 2023 8:18

Hlavná vec, že za poskytnutie údajov nedostanú farmári ani “deravý groš”. Nielen za štatistiku, ale najmä u mnohých farmárov “obľúbené” Informačné listy….

…. a už vidím ako ide každý nahlasovať pastevnú farmu v rámci ekoschém.