Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Nízke ceny mlieka ohrozujú jeho výrobu aj pracovné miesta v Trhovej Hradskej

Nízke ceny mlieka ohrozujú jeho výrobu aj pracovné miesta v Trhovej Hradskej
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Problémy spôsobené nízkou cenou mlieka na trhu ohrozujú jeho výrobu v Podielnickom poľnohospodárskom družstve Trhové Mýto so sídlom v Trhovej Hradskej. Za následok môže mať aj prepustenie viacerých zamestnancov podniku. Pre TASR to uviedol predseda družstva Štefan Varga.

„Živočíšna výroba je v súčasnosti v takej kríze, akú sme ešte nezažili. Ročne vyrábame 2,6 milióna litrov mlieka. Vlani sme ho predávali za priemernú cenu 0,37 eura (11,22 Sk), v posledných šiestich mesiacoch sme nedosiahli ani 0,17 eura (5 Sk),“ povedal Varga. Ako dodal, straty sú také vysoké, že družstvo bude musieť uvažovať o zrušení chovu kráv.

FOTO poľnoinfo.sk – Predseda družstva Štefan Varga neustále hľadá plodiny, ktoré môžu družstvu pomôct k lepším hospodárskym výsledkom.

Podľa názoru predsedu tým, že Európska únia zvyšovala kvóty a západní farmári nemuseli platiť pokuty, je na trhu viac mlieka a jeho cena je nízka. Obáva sa preto, že ak družstvo prestane vyrábať mlieko, bude musieť prepustiť viacerých zamestnancov a zostanú aj bez živočíšnej výroby.

Ani v rastlinnej výrobe však Varga situáciu nevidí tento rok pozitívne. Ako totiž vysvetlil, prívalové dažde v ostatných dňoch nepriaznivo ovplyvnili tohtoročnú úrodu.

Podľa očakávaní aj úroda ovocia bude tento rok priemerná, čo súvisí aj s menším počtom násad v porovnaní s minulým rokom. V prípade potravinárskej pšenice sa počíta s nižšou kvalitou. „Vyskytujú sa choroby, problémy spôsobuje v prvom rade fuzárióza,“ poznamenal Varga, ktorý sa obáva aj vyšších žatevných nákladov. Žatva bude tento rok podľa jeho odhadov totiž pomalšia a nie plynulá, čo náklady zvyšuje.

Zo štruktúry hospodárenia družstva vypadla už aj cukrová repa, keďže cukrovar v Dunajskej Strede zanikol.

„Hľadali sme iné trhové plodiny. Pred dvoma rokmi sme začali pestovať mak, tento rok tekvicu a horčicu. Výpadok z tržieb chceme vynahradiť trhovou plodinou, preto hľadáme nové možnosti. Pravdou je, že tieto plodiny sú rizikovejšie, musíme prísne dodržiavať agronomické pravidlá,“ konštatoval predseda.

Autor článku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments