Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Nezabudnite: Piatok je posledný deň na podanie žiadosti na zelenú naftu

Nezabudnite: Piatok je posledný deň na podanie žiadosti na zelenú naftu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj tento rok na opatrenie Zelená nafta vyčlenilo ministerstvo pôdohospodárstva 30 miliónov eur. Piatok 18. september je posledným dňom na podanie žiadosti o túto podporu.

„Žiadosti podané po tomto termíne nebudú platobnou agentúrou akceptované,“ upozorňuje Pôdohospodárska platobná agentúra priamo vo zverejnenej výzve.

Zelená nafta ako podpora vo forme úľav na environmentálnych daniach funguje na Slovensku oficiálne druhý rok. Sektor po takomto opatrení volal celé roky. Cieľom je podporiť najmä citlivé komodity, ktorých máme na Slovensku nedostatok z vlastnej produkcie.

Žiadosť možno podať elektronicky alebo poštou

„Projektom zelená nafta sa pre slovenských poľnohospodárov ponúkajú väčšie možnosti na stabilizáciu tých oblastí výroby, ktorým sa práve aktívni poľnohospodári venujú. Peniaze pôjdu do sektorov, ktoré počas posledných rokov pocítili dopady liberalizácie trhu a zrušenia výrobných kvót na klesajúcich odbytových cenách a veľkej konkurencii dovozových produktov. Slováci majú veľký potenciál viac pestovať práve ovocie, zeleninu, chovať viac oviec či kráv. Sú to presne tie komodity, ktorých podporu sme roky dozadu zanedbávali. Obrovský výpadok v produkcii preto automaticky a veľmi jednoducho okamžite vyplnili dovozové potraviny, a to treba zmeniť,“ vyjadrila sa Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Žiadosť o podporu možno podať poštou alebo elektronicky, potrebný formulár možno nájsť po prihlásení aj na stránke https://www.itms2014.sk/.

V tomto roku pritom došlo aj k úprave niektorých podpôr pre vybrané komodity.

„Normatívy spotreby nafty v živočíšnej výrobe boli stanovené v roku 2018. Tie menené neboli. Ich Výpočet realizovalo NPPC. V rámci toho istého druhu zvierat bolo stanovených niekoľko normatívov pre jednotlivé kategórie v závislosti od spôsobu chovu a technológie ustajnenia, z ktorých MPRV SR určilo priemerné normatívy. Napríklad pre chov dojníc bolo stanovených desať čiastkových normatívov. Päť pre spôsob chovu s pastvou a päť pre spôsob chovu bez pastvy. Pri každom spôsobe sa samostatne zohľadňovalo päť rôznych druhov ustajnenia. Avšak neexistuje databáza s týmito informáciami za jednotlivých chovateľov, čo znemožňuje administratívnu kontrolu žiadosti chovateľa. Začiatkom roka 2020 bol prehodnotený postup výpočtu priemerných normatívov. Výsledkom sú vyššie priemerné normatívy v oblasti chovu hovädzieho dobytka, konkrétne pri chove dojníc, výkrme dobytka a odchove jaloviciach,“ uviedol tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Zvýšenie normatívov pre dojnice zo 144,6 na 177,7 litra

Chovatelia zmeny vítajú, sami za ne už od minulého roka bojovali.

„Treba otvorene povedať, že na začiatku sa pri zavedení začali používať normatívy spotreby minerálnych olejov, ktoré nie celkom zodpovedali skutočnosti pri jednotlivých kategóriách hovädzieho dobytka. Pri argumentáciách sme ako zástupcovia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka predkladali skutočné údaje z praxe. Pri jednotlivých kategóriách hovädzieho dobytka sme požadovali navýšenie normatívov na dojnice, na jalovice a na teľatá. Trpezlivým prístupom a argumentáciou podloženou vlastnými analýzami a reálnymi číslami sa nám čiastočne podarilo presvedčiť zodpovedných, že je potrebné zvýšiť normatívy,“ vysvetlila Margita Štefániková, výkonná riaditeľka SZPM.

Podľa nej je na jednej strane navýšenie vítané, na druhej strane však stále nie postačujúce.

„O tom, že sme spokojní s navýšením normatívov len čiastočne svedčia aj čísla. Pri dojniciach sme žiadali o navýšenie normatívu zo 144,6 na 198 litrov. Normatív bol zvýšený na 177,7 litrov na dojnicu a rok. Pri jaloviciach sme žiadali o navýšenie normatívu z 83,96 na 101 litrov. Normatív bol zvýšený na 90,6 litrov na jalovicu a rok. Pri teľatách sme žiadali o zvýšenie normatívu z 30,88 na 49 litrov. Normatív nebol navýšený vôbec. Ak chceme naozaj podporiť chov kategórií hovädzieho dobytka s trhovou produkciou mlieka,  bolo by potrebné ešte prehodnotiť niektoré normatívy, aby sa čo najviac približovali skutočnosti,” dodala Štefániková.

Do zelenej nafty by mohla pribudnúť aj osivová kukurica

V živočíšnej výroby došlo v tomto roku aj k prehodnoteniu normatívov pre nosnice a do opatrenia pribudli aj včely. Zmeny nastali aj v niektorých oblastiach rastlinnej výroby.

„Z dôvodu potreby nového členenia plodín ´Tekvica obyčajná a Tekvica obrovská´ pestovaných na konzum a na semeno došlo k prehodnoteniu normatívov stanovených v roku 2018 a k následnému zníženiu. MPRV SR z dôvodu predchádzania špekuláciám na strane prvovýrobcov resp. žiadateľov o štátnu pomoc „Zelená nafta“ na rok 2020 v rámci nastavenia technológie pestovania vyššie uvedených plodín pristúpilo k úprave (zníženiu) normatívov spotreby plynového oleja t. j. motorovej nafty v zmysle nového členenia plodín,“ uviedlo ministerstvo.

Pestovatelia pre tento rok, rovnako ako v minulosti, žiadali do podpory zaradiť aj osivovú kukuricu. Ministerstvo im však nevyhovelo.

„Žiadali sme tieto peniaze pre týchto pestovateľov, pretože takto je 30 miliónov eur vyčlenených na zelenú naftu nevyčerpateľných. Je to plodina, ktorá potrebuje závlahy, vyžaduje si ľudskú prácu a myslíme si, že by do podpory mala byť zaradená,“ vyjadril sa dnes aj na Dni poľa kukurice v Seliciach predseda SPPK Emil Macho.

Peniaze zo zelenej nafty musia poľnohospodári dostať do rúk ešte v tomto roku. PPA deklaruje, že s ich vyplácaním začne začiatkom decembra.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments