Nemecko. Pestovanie obilnín sa zdá i tento rok stratové
Tento rok sa spotrebitelia v Nemecku musia pripraviť na rast cien potravín. Uviedol to v Berlíne prezident Nemeckého roľníckeho zväzu Gerd Sonnleitner pred snemom organizácie, ktorý sa začal dnes. Rast cien potravín by však mal byť mierny, lebo v uplynulých týždňoch už zdraželo maslo, ovocie a zelenina.
Nemeckí farmári po krízovom roku 2009 začali hľadieť do budúcnosti s väčším optimizmom. Sonnleitner predpokladá, že z Nemecka sa tento rok vyvezú agrárne produkty, najmä mäso a mlieko, za rekordných 50 miliárd eur.
Vlani príjmy roľníkov nevzrástli. A dokonca aj tento rok farmy, sústredené na pestovanie obilia, zostanú v strate. Aby sa dostali do plusu, výkupné ceny zrnín by museli vzrásť o 10 až 20 %.
Kríza obmedzila aj počet mliečnych fariem. Od mája 2009 do mája tohto roka sa ich počet znížil o 4 %, čo znamená, že zaniklo 3934 produkčných jednotiek. V krajine ich zostalo 93.500. Je to najnižší počet mliečnych fariem za posledné desaťročia. Napriek tomu sa nedostali zo straty. Výrobné náklady na liter mlieka sú 40 centov, ale mliekarne platia len 30 centov.
Sonnleitner očakáva, že doterajšie subvencie agrárnemu sektoru v EÚ zostanú zachované aj v novom finančnom období 2013 – 2020. Vo štvrtok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) kritizovala krajiny ako Nemecko a Francúzsko za ich agrárnu politiku. V správe OECD sa uvádza, že kto poskytuje roľníkom kompenzácie v dôsledku nízkych cien, na svetových trhoch spôsobuje väčšie cenové výkyvy.
V Nemeckom roľníckom zväze je združených asi 90 % výrobcov potravín krajiny.
Informovala o tom agentúra DPA.