Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Hriňovská mliekareň Koliba neustále investuje

Hriňovská mliekareň Koliba neustále investuje
insert_photopohľad na mliekareň Koliba

Približne 10 miliónov eur plánuje investovať do rozšírenia skladových priestorov a dokončenia prevádzky na spracovanie srvátky spoločnosť Koliba Hriňová. Práce na rozšírení závodu sa už začali.

Spoločnosť, ktorá je podľa obratu najväčšou mliekarňou v Banskobystrickom kraji, investovala za uplynulé dva roky do nových technológií približne 5,21 milióna eur. Financie, ktoré firma získala z eurofondov, smerovali do baliacej linky, lisovacej vane na syry a na rozšírenie energobloku.

“Baliacu linku sme nainštalovali už v roku 2008,” uviedol riaditeľ mliekarne Ján Malatinec.

Lisovaciu linku v syrárni zrealizovali vlani a nový energoblok dokončili v tomto roku. Firma už pred 3 rokmi postavila úplne novú syráreň za 2,39 milióna eur.

Vložené prostriedky sa spoločnosti vyplácajú. Obrat až do roku 2008 každoročne stúpal. Vtedy za svoje výrobky a služby zinkasovala približne 24,44 milióna eur. Rok predtým to bolo asi 20,91 milióna eur.

Zvrat nastal až vlani po nástupe hospodárskej krízy a následnom asi polovičnom prepade cien mlieka. Obrat dosiahol len asi 90 % úrovne predchádzajúceho roka, a to aj napriek tomu, že objem výroby sa zvýšil zhruba o štvrtinu.

Firma vlani spracovala asi 50 miliónov litrov mlieka od niekoľkých desiatok dodávateľov z celého Slovenska. Celkovo sa pritom v závode môže spracovať až 70 miliónov litrov mlieka ročne. Kapacita výroby syrov a masla, na ktoré sa Koliba, a. s., zameriava, je 12.000 až 13.000 ton.

Koliba množstvo výrobkov aj exportuje. Do Maďarska, Rumunska, Chorvátska a Českej republiky smeruje takmer tretina vyrobeného tovaru. Vo väčšine krajín má spoločnosť aj obchodné zastúpenie.

Hriňovská mliekareň, ktorá zo začiatku zamestnávala len niekoľko ľudí, dnes dáva prácu asi 105 stálym zamestnancom. Ďalších 30 pre ňu pracuje na živnosť ako predajcovia.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pohľad na mliekareň Koliba

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments