Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka. Júnové odhady úrod sa líšia

Repka. Júnové odhady úrod sa líšia
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky na oboch nami sledovaných burzách v priebehu 3 týždňov, čo túto komoditu poľnoinfo.sk sleduje, zhodnocovala. Burza EURONEXT zaznamenala rast o 5,4 percenta a augustový termín obchodovania dosiahol svoje maximá posledný júnový týždeň, keď sa cena pohybovala nad hodnotou 300 eur za tonu. Burza BÉT v Budapešti zaznamenala taktiež nárast. Maximá sa pohybovali na úrovni viac ako 332 eur za tonu. Rast za posledné 3 týždne dosiahol 6 percent.

Príčinu rastu cien treba vidieť v pestovaní tejto plodiny v Kanade, ako aj v znížených predpovediach produkcie na celom svete. Konkrétne pre Kanadu ide podľa neoficiálnych zdrojov o pokles plôch osiatia medzi 1 – 1,5 mil. hektárov, ako sa pôvodne predpovedalo. Obchodovanie na kanadskej burze zaznamenalo pre termíny obchodovania júl, práve z toho dôvodu rast o približne 10 percent za týždeň. Cena sa tak v prepočte na eurá pohybuje na úrovni 342 eur za tonu.

Napriek nárastu plôch osiatia, sa v Európskej únii neurodí viac repky, ako v roku 2009. Podľa združenia Coceral bude produkcia repky o 3 percentá nižšia, ako minulý rok. Podľa predpovede to bude 20,7 mil. ton a konkrétne pre Nemecko sa počíta so znížením produkcie o 480.000 ton a pre Francúzsko o 780.000 ton v porovnaní s minulou sezónou. Zníženie produkcie podľa Coceral sa týka aj Poľska. Naopak nárast sa očakáva vo Veľkej Británii.

Pri porovnaní prognóz oboch združení sa produkcia repky v Európe znova podobne ako pri pšenici líši. Kým Copa/Cogeca nepredpokladá zmenu množstva repky pre krajiny EÚ, Coceral sa na situáciu pozerá pesimistickejšie, kedy ich prognóza hovorí o znížení produkcie o 2,9 %. Keďže východiskové hodnoty, t.j. stavy pre rok 2009 sa taktiež líšia (viac ako 700 000 ton), rozdiel v prognóze oboch spoločností je celkovo asi 100 000 ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments