Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Nemeckí roľníci protestovali v Magdeburgu proti nízkej cene mlieka

Niekoľko stoviek nemeckých roľníkov protestovalo včera v Magdeburgu proti mimoriadne nízkym výkupným cenám mlieka. V meste sa práve konala konferencia nemeckých agrárnych ministrov. Protestujúci žiadali od politikov, aby im rýchlo pomohli.

Spolková ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová povedala, že problém sa dá vyriešiť, keď sa dosiahne spoločný postup spolkovej vlády, spolkových krajín, producentov mlieka, jeho spracovateľov a maloobchodu. Od diskontných obchodných sietí žiadala, aby mlieko nepoužívali ako nástroj na boj s konkurenciou.

Nemecká vláda predpokladá, že z jej balíka na podporu ekonomiky dostane agrárny sektor 90 miliónov eur (2,71 miliardy Sk). Podľa ministerky by sa mali peniaze použiť na podporu roľníckych hospodárstiev v zaostalých regiónoch.

Predstaviteľ nemeckého zväzu producentov mlieka Hans Foldenauer povedal, že ak sa zachovajú súčasné ceny mlieka, v sektore je v krajine ohrozených 120.000 pracovných miest. Mnohé hospodárstva sú na pokraji bankrotu.

V januári dostávali producenti mlieka 25,5 centa (7,68 Sk) za liter, čo bolo o 14 centov (4,22 Sk) menej než pred rokom. Podľa zväzu producentov mlieka nepriaznivý trend pokračoval aj vo februári a v marci.

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments