Nemeckí poľnohospodári na protest proti škrtom pohrozili celoštátnymi akciami
Nemeckí poľnohospodári dnes na demonštrácii v Berlíne pohrozili rozsiahlymi celoštátnymi protestmi, ak vláda spolkového kancelára Olafa Scholza obmedzí farmárom dotácie a zruší daňové zvýhodnenie. Nemecko pre rozpočtovú krízu, keď v štátnom rozpočte chýbajú desiatky miliárd eur, prikročilo k ráznemu úspornému programu.
Šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov (DBV) Joachim Rukwied vyzval vládu, aby od ohlásených škrtov ustúpila.
„Oznámené návrhy úspor musia byť stiahnuté,“ povedal Rukwied. „Inak nás bude od 8. januára vidieť nielen v Berlíne, ale po celom Nemecku tak, ako doteraz táto krajina nezažila,“ zdôraznil.
Dnešného protestu v centre Berlína sa podľa usporiadateľov zúčastnilo až 10 000 ľudí a nemeckou metropolou prešlo 3000 traktorov a ďalších poľnohospodárskych strojov. Polícia účasť odhadla na zhruba 7 000 osôb a napočítala okolo 1700 traktorov.
Zrušenie „Zelenej nafty“
Farmári protestujú predovšetkým proti tomu, že sa vláda rozhodla skončiť s podporou nafty pre poľnohospodárske stroje a s daňovým oslobodením vozidiel pre poľnohospodárstvo. Poľnohospodári majú doteraz nárok na vrátenie energetickej dane za naftu vo výške 21,48 centa za liter a neplatia tak plnú daň, ktorá predstavuje 47,04 centa za liter. DBV tvrdí, že zrušenie týchto výhod bude pre poľnohospodárov znamenať záťaž vo výške jednej miliardy eur.
Spolkový minister pôdohospodárstva Cem Özdemir farmárom na dnešnej demonštrácii povedal, že ich postoj chápe.
„Bojujem v kabinete za to, aby škrty neboli takéto tvrdé,“ povedal.
Dodal, že šetriť je potrebné, ale úspory nesmú takýmto spôsobom doľahnúť na poľnohospodárstvo.
Nemecko sa v polovici novembra ocitlo v rozpočtovej kríze, keď Ústavný súd označil prevod 60 miliárd eur do klimatického fondu za protizákonný. V štátnej pokladnici tak naraz chýbali desiatky miliárd eur. Chýbajúce peniaze sa vláda rozhodla získať v nových pôžičkách a rozsiahlych škrtoch. Nemecko od dnešného dňa ukončilo štátnu pomoc na nákupu elektrických vozidiel. Krajina tiež predčasne končí s reguláciou cien elektriny, plynu a tepla, ktoré pôvodne plánovala dotovať do marca 2024. Scholz tiež oznámil zastavenie dotácií, ktoré neprinášajú výhody ochrane klímy.