Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Nariadenie o priamych platbách pôjde do vlády s rozporom

Návrh novelizácie vládneho nariadenia o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb pôjde po dnešnom prerokovaní v Hospodárskej a sociálnej rade (HSR) na rokovanie vlády SR s tzv. rozporom.

“Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) mala jednu zásadnú pripomienku. Chceli sme totiž dosiahnuť, aby plnenie podmienky zaťaženia pôdy veľkou dobytčou jednotkou (VDJ) bolo pre farmárov, ktorí majú 5 hektárov (ha) pôdy a viac. Znamenalo by to teda posun zo súčasnej úrovne 20 ha na 5 ha. Naša pripomienka však zatiaľ nebola akceptovaná. Nebola odstránená ani v rozporovom konaní, takže návrh nariadenia ide ďalej s rozporom,” uviedol po dnešnom rokovaní HSR predseda SPPK Milan Semančík.

SPPK zdôvodňovala požiadavku na zníženie výmery z 20 ha na 5 ha tým, že “výnimka do 20 ha vytvára rôzne podmienky pre subjekty hospodáriace na pôde a diskriminuje väčšie poľnohospodárske subjekty”. “Z dôvodu zachovania živočíšnej výroby je dôležité, aby výnimka bola úplne odstránená alebo hranica 20 ha znížená na 5 ha. V prípade, že hranica bude znížená na 5 ha, je potrebné do podmienok uviesť, že subjekt presahujúci uvedenú výmeru v súčte žiadostí je povinný dodržať zaťaženie VDJ,” požadovala poľnohospodárska a potravinárska komora.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
cilik
cilik
31. október 2012 21:21

Potrebujú nás, malých SHR, veľké mafiánske firmy, za pomoci SPPK zlikvidovať? Čie záujmy SPPK zastupuje? Je to dôvod pre malých SHR, aby z SPPK vystúpili! A zároveň navrhujem SPPK premenovať na MPPK (mafiánska poľnohospodárska a potravinárska komora. Nestačilo, že veľké mafiánske spoločnosti vyčerpali skoro všetky peniaze na rozvoj vidieka na… Celý komentár »

w
w
4. november 2012 17:45

Pravdepodobne autor článku a ani Cilik celkom nepochopili návrh SPPK. Určite nejde o likvidáciu SHR skôr naopak. Ak SHR alebo poľnohospodárska firma užíva TTP a nemá VDJ môže v súčasnosti požiadať o dotácie na maximálne 20 ha TTP, čo podľa SPPK a asi aj zdravého rozumu by malo byť určite… Celý komentár »

cilik
cilik
4. november 2012 20:43

Takže sa poďme na to pozrieť z pohľadu malého SHR. Keď som začínal so súkromníčením, začínal som s 3 ovca a 12 ha TTP. Postupne som ovce dokupoval a TTP si prenajímal. Keď som sa dostal na métu, že som splnil podmienku zaťaženia 2 VDJ ( 14 oviec) na 20… Celý komentár »