Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka ako na hojdačke, obilniny bez výraznejších zmien

Repka ako na hojdačke, obilniny bez výraznejších zmien
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (30. októbra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

„Likvidita trhu sa naďalej znižuje, dopyt po obilninách aj olejninách v regióne Slovenska klesá. Prejavuje sa to aj na miernom znížení cien,“ uviedol k aktuálnej správe Pavel Scholtz, predsedu Burzovej komory Komoditnej burzy v Bratislave.

Cena potravinárskej pšenice triedy E dosahuje 231 eur za tonu. Je to mierny pokles (-1,43 eur) oproti správe uverejnenej pred dvoma týždňami. Do krátkodobej budúcnosti odhaduje CBV nárast cien o 2 eurá za tonu. O tri mesiace by mala cena dosiahnuť 242 eur za tonu.

Mierny nárast cien (o takmer 2 eurá) zaznamenala kŕmna pšenica. Aktuálne sa speňažuje za 205,71 eur za tonu. Do krátkodobej budúcnosti sa nepočíta s výraznejšou zmenou ceny. O tri mesiace by mala hodnota kŕmnej pšenice dosiahnuť 210 eur za tonu.

Pred dvoma týždňami ceny kŕmnej kukurice po niekoľkých mesiacoch rastu prvý raz poklesli. V tom období sa v predpoklade na najbližšie obdobie počítalo s návratom cien na pôvodnú úroveň. Nestalo sa tak. Ceny narástli o necelé jedno euro a v súčasnosti sa kukurica speňažuje za 219,5 eur za tonu. O dva týždne by mala cena dosiahnuť 224 eur za tonu a o tri mesiace 226 eur za tonu.

Repka podľa údajov CBV zaznamenáva v posledných týždňoch prudké výkyvy. Pokiaľ v ostatnej správe sme informovali o poklese cien o 47 eur za tonu v priebehu dvoch týždňoch, tak podľa aktuálnej správy môžeme hovoriť o náraste cien o 37 eur za tonu. Aktuálna hodnota repky je 477,17 eur za tonu. V polovici novembra by sa táto olejnina mala obchodovať za 491,67 eur za tonu a v závere januára 2013 by cena mala mierne klesnúť pod 490 eur za tonu.

Podobné výkyvy ako repka, zažíva aj slnečnica. Aktuálna cena je 459,17 eur za tonu, čo je o 9 eur viac, ako pred dvoma týždňami. Pred mesiacom sa slnečnica speňažovala za 467 eur za tonu. Do budúcnosti sa počíta so zhodnotením ceny. Už dvojtýždňový výhľad hovorí o hodnote 475 eur za tonu a trojmesačná perspektíva o cene 480,6 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments