Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Prečo sa venovať oziminám už na jeseň ?

Prečo sa venovať oziminám už na jeseň ?
insert_photo3 x Agrobiosfer, s. r. o.

Vývoj porastov pšeníc je diametrálne odlišný a celkový stav závisí od lokalít, klimatických podmienok a samozrejme aj od termínu výsevu. Ale aj napriek tomu pšenica ozimná ostáva v našich podmienkach najpestovanejšou obilninou.

Hlavným motorom rastlín je koreň. Dobre vyvinutý a mohutný koreň má potenciál na vyšší príjem vody, živín a v prípade nepriaznivých klimatických podmienok a stresu dokáže eliminovať ich vplyv na rast. Podpora veľkého objemu koreňov a jemného koreňového vlásnenia má z fyziologického hľadiska za následok tvorbu cytokinínov v koreňových špičkách a následné skoršie odnožovanie pšeníc, väčší počet odnoží a mohutnejší rast.

Výživa porastu
Veľmi dôležitá a často podceňovaná je kvalitná a dostatočná výživa porastov pšeníc, ktorá má pozitívny vplyv na rast a vývoj pšenice. Optimálne je dodať porastu aspoň 20 – 30 kg N/ha a netreba pri tom zabudnúť aj na P, K, Mg, a S. Tiež je možné aplikovať dusík na rozklad slamy vo forme DAM-u poprípade močoviny, alebo aplikovať dusík vo forme roztoku močoviny priamo na list. Dusík aplikovaný týmto spôsobom je pre pšenicu prístupný do 1 hodiny a zároveň podporí odnožovanie.

Vykopte rastliny
Základ úspešného prezimovania a tvorby úrody je mohutný koreňový systém a dostatočný počet zdravých dobre vyvinutých odnoží. Dobre vyvinutý koreň s dostatočným množstvom vlásočníc má vyšší potenciál na zachytenie vody a príjem živín. V prípade nedostatku alebo nadbytku zrážok po vzídení pšenice nastáva situácia, kedy je obmedzený rast koreňov. Rast koreňov je obmedzený aj v prípade kedy pestujeme pšenicu po pšenici. V takomto prípade je nutné zasiahnuť do vedenia porastu a podporiť tvorbu koreňov a jemného koreňového vlásnenia. Porasty na prvý pohľad môžu vyzerať veľmi dobre, ale podstatné je to, čo nevidíme. A preto je nutné zobrať rýľ a vybrať rastliny a skontrolovať veľkosť koreňovej sústavy. Optimálna veľkosť je taká, keď objem nadzemnej časti sa rovná  objemu koreňov.

agrobiosfer

Jesenná aplikácia = 20 % vyššia úroda
Dobre založený porast na jeseň je základom vysokej úrody. Všeobecne u poľnohospodárov prevláda myšlienka neošetrovania porastov na jeseň, čo je na škodu. Nami odporúčaná aplikácia je ekonomicky nenáročná a treba si ju vyskúšať. Na všetky typy porastov odporúčame aplikáciu prípravku Humic Total v dávke od 0,3 – 0,5 kg/ha. Tento prípravok obsahuje až 80 % humínových kyselín a naviac aj 11 % draslíka. Ošetrenie porastu má nasledovné výhody:

– Podpora rastu koreňov a jemného koreňového vlásnenia

– Silnejšie a zdravšie  porasty

– Skorší nástup odnožovania

– Vyšší počet odnoží (v závislosti od odrody)

– Eliminácia nepriaznivých podmienok na jar

– O 20% vyššia úroda

Účinok prípravku Humic Total je viditeľný už po jednom týždni od aplikácie (viď obrázok). Pri pestovaní pšenice (ozimín) intenzívne nezabúdajte na jesennú aplikáciu bóru, mangánu, ktorý znižuje apikálnu dominanciu rastliny a podporuje odnožovanie, aplikáciu antigiberelínu a v neposlednom rade je nutné vyriešiť buriny. Výhodou nášho prípravku je možnosť kombinácie s herbicídmi. Možnou alternatívou k prípravku Humic Total je aj Alga 600 v dávke 0,3-0,5 kg/ha.

Prevencia voči chorobám
Jesenný škodcovia na niektorých porastoch spôsobujú aj nezanedbateľné škody v podobe viróz. Keď už sme nestihli eliminovať daných škodcov a chceme predísť možnému vzniku virózy, odporúčame aplikáciu prípravku SoftGuard++ v kombinácii s prípravkom Humic Total. Dosiahneme tak silnejší stimulačný a protistresový účinok a navyše aj prevenciu voči hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám.

Pre viacej informácíí kontaktuje našich obchodných zástupcov alebo navštívte www.agrobiosfer.sk.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 3 x Agrobiosfer, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments