Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Ďalšie zníženie očakávanej produkcie kukurice v EÚ

Analytici francúzskeho mesačníka Strategie Grains v októbri tohto roka opäť znížili odhad produkcie kukurice v EÚ-27 pre hospodársky rok 2012/13.

Od publikovania odhadu úrody kukurice, ktorú poznačilo horúce a suché počasie najmä v južných častiach Európy, je to už štvrté zníženie odhadu úrody kukurice v porovnaní s pôvodnými odhadmi.

Strategie Grains v súčasnosti odhaduje zber kukurice v EÚ na úrovni 52,8 mil. ton. Oproti predchádzajúcim odhadom je to o 900 tis. ton menej a až o 20 % menej ako úroda v minulom roku.

,,Predpokladaný odhad bol znížený najmä v južných častiach EÚ a to najmä v Maďarsku, Bulharsku a v Rumunsku, kde sa už pozberali viac ako dve tretiny úrody,” uvádza sa v správe Strategie Grains.

Podobne znížilo odhad úrody kukurice v EÚ v októbri aj Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA), pričom sa očakáva, že produkcia kukurice v EÚ bude iba 55,61 mil. ton, čo je v porovnaní so septembrovým odhadom (57,14 mil. t) až o 1,53 mil. ton menej.

EÚ je štvrtým najväčším producentom kukurice vo svete po USA, Číne a Brazílii a nižšia úroda môže znamenať zvýšenie importov do EÚ na 5 mil. ton v hospodárskom roku 2012/13 v čase, keď svetové zásoby kukurice sú znížené aj devastujúcim suchom v USA.

 

Menej bude aj pšenice

Strategie Grains znížila taktiež odhad úrody pšenice v EÚ-27 o 700 tis. ton na 123 mil. ton, najmä v dôsledku výrazne nižšej produkcie pšenice vo Veľkej Británii, kde sa odhad znížil o 600 tis. ton.

Celkový odhad produkcie obilnín v EÚ-27 znížili analytici Strategie Grains o 1 mil. ton na 269,5 mil. ton, pričom hlavnou príčinou redukcie odhadu je nižšia produkcia jačmeňa v Poľsku.

Analytici Strategie Grains publikovali tiež prvý odhad osiatych plôch oziminami. Očakávajú zníženie osevov obilnín, a to o 0,6 % a nárast osevu olejnín až o 500 tis. ha na 11,8 mil. ha.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments