Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Produkcia Ruska sa míňa, európska pšenica je drahšia ako americká

Od začiatku októbra sa obilniny naďalej pohybujú v stratách, kukurica oslabila o 1.6% a pšenica o 2.7%. Ceny sóje klesli o 2.34%.

Dáta stavu úrody už nie sú tak podstatné, keďže 71% úrody sóje a 79% úrody kukurice je pod strechou. Sejba pšenice už dobehla tempá minulých rokov a osiatej je 71% plánovanej rozlohy vs. 71% priemer za posledných 5 rokov.

Počasie začne byť kľúčové opäť v apríli, keď sa začne sejba kukurice a sóje, dovtedy bude ovplyvňovať hlavne ozimnú pšenicu. Cez stredozápad USA sa aktuálne ženie silná búrka, avšak neočakáva sa zásadný vplyv na úrodu.

Obchodníci sa opäť sústredia hlavne na vyhliadky úrody (podrobnejšie v našej výhľadovej analýze: http://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Psenica-a-kukurica—pokles-zasob-Poklesne-aj-dopyt-20121024 ). Po poškodení úrody budú pre ceny dôležité hlavne vyhliadky spotreby. V EÚ je mierny problém so zásobami pšenice, ktoré sú aktuálne najnižšie za posledných 14 rokov. Dôvodom je vysoký dopyt a znižovanie stavu zásob z dôvodu suchého počasia od Španielska po Rumunsko. Práve preto je európska pšenica aktuálne o 6% drahšia ako americká. Ešte v júli bola pritom lacnejšia. Kombinuje sa totiž vysoký dopyt (druhá najvyššia spotreba v histórii) a nižšia produkcia Ruska, Ukrajiny a Kazachstanu (9-ročné minimá). Dostupný export z Ruska sa pritom míňa.

Toto sa začína prejavovať aj na exportoch z USA, ktoré boli v týždni končiacom sa 18. októbra najvyššie od začiatku augusta a celkovo sa za posledný mesiac začínajú blížiť k vysokým minuloročným úrovniam. Pšenica je pritom v porovnaní s kukuricou pomerne lacná a trh započítava návrat k normálu v ďalších mesiacoch.

Pozornosť sa bude opäť sústrediť hlavne na Rusko, pričom prezident Putin začiatkom októbra povedal, že nie je dôvod limitovať exporty. Ak k tomu dôjde, dopyt sa presmeruje na Argentínu a Francúzsko. Očakávame vyšší vplyv Francúzska, keďže tam majú prebytok úrody. Kto najskôr obmedzí dodávky bude pravdepodobne Ukrajina, kde dopyt stúpa rýchlejšie ako dostupné zásoby. Zatiaľ sa nerozhodlo, ale pri tomto tempe dopytu je to otázka času.

To, čo by mohlo byť ešte zaujímavé je fakt, že Rusko a východná Európa, ktoré dodávali Egyptu pšenicu počas tohto roka v poslednom tendri 3. októbra nedodali nič, pričom z tohto dôvodu sa dá očakávať masívny nárast dopytu, ktorý budú musieť uspokojiť pomerne nízke zásoby v EÚ.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments