Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Pestovatelia kvetov v ČR sa po rokoch krízy vracajú na trh

Pestovatelia kvetov v ČR sa po rokoch krízy vracajú na trh
insert_photopoľnoinfo.sk - Výskumné centrum kvetov v Holandsku

Kvetinárom sa v Česku darí, a to aj v čase, keď väčšina firiem rieši problémy. Českých pestovateľov na celé roky praktický vytlačila z trhu zahraničná konkurencia, teraz sa ale ich tovar pomaly vracia na pulty.

Rezané kvety však nahradili kvetináče alebo okrasné stromčeky. Česi za ne v priemere minú 900 Kč (36,14 eura) ročne. Sľubne sa rozvíjajúci kvetinový biznis má však jeden nedostatok – málo kvalitných absolventov, konštatuje na svojej internetovej stránke česká televízna stanica ČT24.

Pred rokom 1989 pochádzali kvety na pultoch v susednej krajine v prevažnej väčšine z Česka. Miestnych pestovateľov však po roku 1990 vytlačila z trhu konkurencia zo zahraničia, najmä z Holandska. Teraz sa českí kvetinári pomaly vracajú. Rezané kvety, ktoré sa pestovať neoplatí, vystriedali rastliny v kvetináčoch. Tie sú totiž objemnejšie, preto je drahšie ich dovážať.

„Snažíme sa zamerať na to, čo tu nikto nepestuje – buď z pohľadu veľkosti, alebo druhov,“ uviedol kvetinár Jiří Chládek.

V českých záhradách a skleníkoch sa ročne vypestujú kvety skoro za 2 miliardy Kč. Rezané zase chodia kvetinárstva nakupovať napríklad do Poľska, na tamojšiu najväčšiu kvetinovú burzu.

„Každý deň sem na burzu prichádza 30 až 50 Čechov a Slovákov. Či už obchodníci, reštauratéri, hotelieri, alebo rôzne firmy a majitelia kvetinárstiev,“ skonštatoval riaditeľ Sliezskej kvetinovej burzy Michał Kostelecki.

Prevažná väčšina rezaných kvetov k zákazníkom cestuje tisíce kilometrov. Pestujú sa masovo najmä v rozvojových krajinách. Za pestrými kvetmi ruží, gerber alebo klinčekov sa často skrýva šedivý život tamojších obyvateľov.  

Informovala o tom ČT 24.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Výskumné centrum kvetov v Holandsku

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments