Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

NAKA zasahuje vo vile Ľubomíra Partiku

blank

Národná kriminálna agentúra zasahuje od skorých ranných hodín v rámci Bratislavského kraja. Pokračuje v akcii Dobytkár a zadržané boli dve osoby. Informuje Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku.

„NAKA od rána zasahuje v Rusovciach v luxusnej vile bývalého výkonného riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Ľubomíra Partiku,“ informuje vo svojom článku Monika Tódová z Denníka N.

Ľubomír Partika pracoval počas prvej vlády strany SMER spolu s HZDS a SNS na Ministerstve pôdohospodárstva ako riaditeľ Sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu. Za vlády Ivety Radičovej bol generálnym riaditeľom Sekcie európskych programov a projektov Ministerstva zdravotníctva SR. Po predčasných voľbách v roku 2012 sa vrátil do agrosektora ako výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Počas jeho pôsobenia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre začal byť pri niektorých výzvach kladený dôraz na subjektívne kritéria. Hodnotiteľ projektu mohol žiadosti udeliť istý počet bodov a bolo na jeho zhodnotení, ako kvalitu projektu vyhodnotil. Viacerí poľnohospodári už vtedy upozorňovali, že to môže priniesť korupciu a volali po objektívnych hodnotiacich kritériách.

Subjektívne kritéria

 „Dva razy bolo bývalým ministrom Jahnátkom deklarované, že sa nebudú meniť finančné rámce pre jednotlivé oblasti. Pred dvoma týždňami som si na webe zobrazil, že suma 18 miliónov eur pre podopatrenie 4.1 – oblasť osem, bola zvýšená na 86 miliónov eur. Pýtam sa, čo je za tým? Veď sme mali politicky deklarované, že sa to meniť nebude,“ uviedol v apríli 2016 na Valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jozef Urminský, vtedajší predseda RPPK Topoľčany.

Externí hodnotitelia boli využití v podopatrení 4.1 – oblasť osem, ktoré bolo určené pre strategické investície a ako uviedol pred štyrmi rokmi Jozef Urminský, nakoniec bola zazmluvnená oveľa vyššia čiastka, ako PPA vo svojich vlastných materiáloch deklarovala.

Ľubomíra Partiku odvolala až nová ministerka Gabriela Matečná. Urobila tak po vyše dvoch mesiacoch od vzniku novej vlády.

 „Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) dala pokyn generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry na okamžité ukončenie pracovného pomeru s výkonným riaditeľom PPA Ľubomírom Partikom. Dôvodom je nespokojnosť s jeho fungovaním v platobnej agentúre v minulosti,“ informovala 8. júna 2016 agentúra TASR.

Predchádzalo tomu zverejnenie nahrávky Ľubomíra Partiku a podnikateľa s vínom Štefana Duča.

„Necelých päť miliónov, preto beriem päť percent,“ povedal na videu Partika. Neskôr tvrdil, že o úplatok nešlo.

blank

Konečný užívateľ výhod

Ľubomír Partika je v Registri partnerov verejného sektora uvedený ako konečný užívateľ výhod v siedmych spoločnostiach – AT GEMER, spol. s r.o., AT ZEMPLÍN spol. s r.o., AT AGROTURIEC, spol. s r.o. AT ABOV, spol. s r.o., AT Tatry, spol s. r.o., AT Dunaj, spol s r.o. a AGROTRADE GROUP, spol s r.o. . Vo všetkých firmách je vedený ako konečný užívateľ výhod s Tatianou Partikovou, ktorá má rovnaký trvalý pobyt ako Ľubomír Partika.

Pri spoločnosti AGROTRADE GROUP, spol. s r.o. bol zapísaný ako konečný užívateľ výhod 27. októbra 2018. Presne rok predtým (27. októbra 2017) bola v Centrálnom registri zmlúv zverejnená Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku Pôdohospodárskou platobnou agentúrou na projekt „Krátky dodávateľský reťazec FARMFOODS“. Projekt bol podporený sumou viac ako 7,3 milióna eur a výška spolufinancovania prijímateľa presiahla 2,6 milióna eur. Celkovo dosiahla výška oprávnených výdavkov 9 999 780 eur.

Akcia Dobytkár

Polícia prvýkrát informovala o akcii Dobytkár začiatkom marca. Vtedy zadržala deväť ľudí a luxusné obrazy.

Senát Najvyššieho súdu SR 23. marca 2020 potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K., ktorí sú obvinení z prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

„Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR i všetkých troch obvinených. Senát Najvyššieho súdu sa stotožnil s dôvodmi väzby tak, ako ich ustálil súd prvého stupňa vo svojom rozhodnutí,“ vysvetlila pre TASR hovorkyňa Najvyššieho súdu SR.

Bola Pôdohospodárska platobná agentúra, keď Ľubomír Partika pôsobil ako výkonný riaditeľ, transparentná?

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Facebook Polícia SR a archív polnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. blank
  Mižu
  1. apríla 2020

  Skúška či funguje diskusia…

  Odpovedať
 2. blank
  Mižu
  1. apríla 2020

  Nič?

  Odpovedať
 3. blank
  Mižu
  1. apríla 2020

  OK. Dám nápovedu. Snehuliak Olaf povie že PPA je OK v stave a ochrane finančných záujmov EU v kontexte opatrení zavedených od 2016, lebo vtedy sa zaviedli. Cestovná kancelária NAKA hodí na pobyt nejakých ľudí čo tu boli do 2016. Pre prajníkov nejakého Kožucha je to jak hovno hodené do ventilátora. Nemá niekto chuť sa tomu chlapovi ospravedlniť? Či?

  Odpovedať
  1. blank
   Nad tatrou sa blýska!
   2. apríla 2020

   Zaujímavé ako sa doba mení … práve NAKU používal N. Bodor v rokoch 2014-2019 na vyvíjanie tlaku a zastrašovanie aj funkcionárov PPA, aby mu prechádzali veľké projekty z PRV. Partika a štatny taj. Stredák boli jedni z kľúčových postáv organizovaného tunelovania PRV a obaja svoje postavenie „šikovne“ s Bodorom zobchodovali… samozrejme treba dodať s požehnaním SMERu-socialnej DEMOLÁCIE!
   Minister (OĽANO) má teraz fakt ťažkú úlohu vyčistiť ten klientelistický chliev v rezorte, ktorý tam dlhé roky rôzne záujmové skupinky starostlivo a úspešne budovali.
   Čoskoro uvidíme, či OLANO dodrží predvolebné sľuby a urobí poctivé výberové konania na kľúčových riadiacich pracovníkov a v daných podmienkach aj nevyhnutný „personálny audit“ kolaborujúcich úradníkov, ktorí veľmi ochotne kryli tunelovanie alebo sa uchýli k obvyklým presunom figúriek a menovaniam svojich spolužiakov, bratrancov a pod. …

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.